The Australian Institute of Architects 2012 NSW Architecture Awards were celebrated at the iconic Sydney landmark Luna Park on 28 June.
BVN Architecture’s new addition to the Ravenswood School for Girls received the prestigious Sir John Sulman Medal for Public Architecture. Thirty awards, seven prizes and nine commendations were also presented.
NSW Architecture Awards
Public Architecture
Sulman Medal
Ravenswood School for Girls – BVN Architecture
Public Architecture Award
Stanmore Public School – Neeson Murcutt Architects
Sydney Grammar School Assembly Hall – PTW Architects
The Concourse, Chatswood – Francis-Jones Morehen Thorp
Dapto Anglican Church Auditorium – Silvester Fuller
Public Architecture Commendation
All Saints Greek Orthodox Grammar School Gymnasium – Candalepas Associates
Urban Design
Lloyd Rees Award
Taronga Zoo Upper Entry Precinct – BVN Architecture
Urban Design Award
1 Bligh Street, Sydney – Architectus + Ingenhoven Architects
Harry’s Park – Harry Seidler and Associates
Commercial Architecture
Sir Arthur G. Stephenson Award
1 Bligh Street, Sydney – Architectus + Ingenhoven Architects
Commendations
9 Castlereagh Street lobby and forecourt, Sydney – Harry Seidler and Associates
Enterprise 1, Innovation Campus, University of Wollongong – Bates Smart
Interior Architecture
John Verge Award
The John Kaldor Family Gallery, Art Gallery of New South Wales – PTW Architects
Interior Architecture Award
Tusculum Street Residence – Smart Design Studio
Reuben Hills – Herbert & Mason
Commendations
AECOM Sydney Workplace – BVN Architecture
Residential Architecture – Houses
Wilkinson Award
Cliff Face House – Fergus Scott Architects with Peter Stutchbury Architecture
Award for Residential Architecture – Houses
Inner House – Bates Smart
Kellie Residence – David Boyle Architect
Marrickville House 2 – David Boyle Architects
Smee Schoff House – Sam Crawford Architects
Commendation
Seacliff House – Chris Elliot Architects
Tusculum Street Residence – Smart Design Studio
Skirt + Rock House – Marsh Cashman Koolloos Architects
Residential Architecture – Multiple Housing
Aaron Bolot Award
Bell Romero Houses – Chenchow Little Architects
Award for Residential Architecture – Multiple Housing
Stonecutters and Knox on Bowman, Jacksons Landing – Tzannes Associates
Marina Apartments – SJB Architects
SOHO Apartments, Alexandria – SJB Architects
Sustainable Architecture
Milo Dunphy Award
1 Bligh Street, Sydney – Architectus + Ingenhoven Architects
Commendation
Ausgrid Learning Centre – DEM
Small Project Architecture
Award for Small Project Architecture
House Kalafatas Challita – Tribe Studio
Red Lantern – Lacoste + Stevenson Architects with Frost
Little Napier House – Bureau SRH architecture
Heritage
Greenway Award
Exeter Farm – Design 5 Architects
Award for Heritage Architecture
Central Railway Station – OCP Architects
Restoration of Swifts, Darling Point – Clive Lucas Stapleton and Partners
Metcalfe Bond – Smart Design Studio in association with Sydney Harbour Foreshore Authority
Commendation
Newcastle Regional Museum – Francis-Jones Morehen Thorp
Award for Enduring Architecture
Australia Square – Harry Seidler and Associates
Colorbond Award for Steel Architecture
Milson Island Indoor Sports Stadium – Allen Jack+Cottier Architects
Blacket Prize
Dapto Anglican Church Auditorium – Silvester Fuller
Premier’s Prize
Giidany Miirlarl Education Space, Coffs Harbour – Fisher Design and Architecture in association with Mackenzie Pronk Architects
President’s Prize
Professor James Weirick (MLA Harvard) – University of New South Wales
Marion Mahony Griffin Prize
Julie Cracknell – Cracknell and Lonergan Architects
Emerging Architect Prize
Penny Fuller – Silvester Fuller
Adrian Ashton Prize for Architectural Journalism
David Neustein – Architectural Review Asia Pacific
Geberit Prize
Avoca Beach House – Architecture Saville Isaacs