Endorsed by

2013 South Australian Architecture Awards

Twenty projects were recognized at the 2013 South Australian Architecture Awards from the Australian Institute of Architects, presented on Friday 14 June at the Adelaide Entertainment Centre.

The Braggs University of Adelaide by BVN Donovan Hill and Hames Sharley in association.

The Braggs University of Adelaide by BVN Donovan Hill and Hames Sharley in association.

Image: John Gollings

Projects receiving a named award or an architecture award progress to the 2013 National Architecture Awards to be announced in Sydney on 7 November.

St Peter’s Town Hall Complex by Phillips/Pilkington & Flightpath Architects in association.

St Peter’s Town Hall Complex by Phillips/Pilkington & Flightpath Architects in association.

Image: David Sievers

The Jack McConnell Award for Public Architecture

The Braggs, University of Adelaide – BVN Donovan Hill and Hames Sharley in association

Public Architecture Award

Flinders Centre for Innovation in Cancer – Woodhead

Barossa Valley Glass House by Max Pritchard Architect.

Barossa Valley Glass House by Max Pritchard Architect.

Image: Sam Noonan

Commendations

Thebarton Community Centre – MPH Architects
St Peter’s Town Hall Complex – Phillips/Pilkington & Flightpath Architects in association
Flinders University Biology Discovery Centre – Hassell

Heritage Architecture Award

St Peters Town Hall Complex – Phillips/Pilkington & Flightpath architects in association

Commercial Architecture Commendation

Australian Federal Police Headquarters – Walter Brooke & Associates

Murray Bridge Library by Hassell.

Murray Bridge Library by Hassell.

Image: Sam Noonan

The John S Chappel Award for Residential Architecture – Houses

Barossa Valley Glass House – Max Pritchard Architect

Residential Architecture Awards – Houses

Residence 2012 – Walter Brooke & Associates
Rose Park Residence – Dimitty Andersen Architects

Commendations

Goolwa Beach House – Grieve Gillett
The Captain – C4 Architects

Roach House Belair by Rod Roach Architect entered by David Ey.

Roach House Belair by Rod Roach Architect entered by David Ey.

Image: Courtesy Rod Roach Architect

Residential Architecture Award – Multiple Housing

Alta – Tectvs

The Robert Dickson Award for Interior Architecture

Murray Bridge Library – Hassell

Small Project Architecture Award

Sticky Rice B&Bs – John Adam Architect

Commendation

Burnside Substation – Tectvs

Thebarton Community Centre by MPH Architects.

Thebarton Community Centre by MPH Architects.

Image: David Sievers

The Derrick Kendrick Award for Sustainable Architecture

Roach House Belair – Rod Roach Architect entered by David Ey

Sustainable Architecture Awards

Goolwa Beach House – Grieve Gillett
Barossa Valley Glass House – Max Pritchard Architect

Commendation

Fan and Flare – Khab Architects

Bonython Park Upgrade – New Playspace by WAX Design and Ric Mcconaghy.

Bonython Park Upgrade – New Playspace by WAX Design and Ric Mcconaghy.

Image: Simon Bills

Colorbond Award for Steel Architecture

Thebarton Community Centre – MPH Architects

Commendation

Benson Radiology Salisbury – Tridente Architects

The City of Adelaide Prize

Bonython Park Upgrade – New Playspace – WAX Design and Ric Mcconaghy

Archicentre Renovation Award (Commendation)

Hazelwood Park Residence – Energy Architecture

2014 Emerging Architect Prize

Alex Hall – Hassell

2013 Juries

Public Architecture: Ben Hewett, chair (SA Government Architect), Stephen Ward (University of South Australia), Sally Wilson (sole practitioner), James Trezona (Aurecon).

Heritage, Urban Design & Small Projects: Michael Queale, chair (Grieve Gillett), Rachel Hurst (University of South Australia), Lu Balsamo (retired), Kirsteen Mackay (Office for Design & Architecture SA)

Commercial Architecture: Peter Dungey, chair (sole practitioner), Stuart Uren (Woods Bagot), Aya Shirai-Doull (Flightpath Architect), Brad Mathers (Fielders).

Residential Architecture – Houses & Multiple Houses: John Endersbee, chair (sole practitioner), David Bickmore (Hassell), Michael Sheidow (sole practitioner), Sonja Hosking (Hosking Interior Design).

Interior Architecture: David Brown, chair (BB Architects), Craig Buckberry (Russell & Yelland Architects), Tom Doull (Dimitty Andersen Architects), Rosina Di Maria (Woods Bagot)

Award for Enduring Architecture: Steve Grieve (SA chapter president) (Grieve Gillett); Nick Tridente (immediate past president / Tridente Architects), David Gilbert (Woodhead), Mary Marsland (retired).

Archicentre Renovation Award: Eddy Lukac, chair (Archicentre), John Adam (sole practitioner), Warwick O’Brien (sole practitioner), Stratos Efstathiadis (South Pacific Windows).

The City of Adelaide Prize: Sean Humphries, chair (sole practitioner and the 2012 prize winner), Cr Michael Llewellyn-Smith (Adelaide City Council), Simon Dodd (Design Institute of Australia), David Gregory (Australian Institute of Landscape Architects), Cris Birzer (Engineers Australia), Mark Separovic (Planning Institute of Australia).

Related topics

More award

See all
Crump Treehouse by Crump Architects. 2019 Tasmanian Architecture Awards shortlist

The Australian Institute of Architects has released the shortlist for the 2019 Tasmanian Architecture Awards.

Cabarita Park Conservatory by Sam Crawford Architects. 2019 NSW Architecture Awards shortlist

The Australian Institute of Architects has announced the shortlist for the 2019 NSW Architecture Awards.

Hawthorn House by Edition Office. Shortlist revealed: 2019 Houses Awards

Across nine categories, 181 entries and five emerging practices have been shortlisted in the 2019 Houses Awards.

Ballarat East House by Porter Architects. 2019 Houses Awards shortlist: New House under 200m2

Seventeen projects from this category have been shortlisted in the 2019 Houses Awards.

Most read

Latest on site

Calendar