Endorsed by

2014 Victorian Architecture Awards

Fifty-one projects recognized at the 2014 Victorian Architecture Awards from the Australian Institute of Architects, presented on Friday 20 June at Central Pier, Docklands. All projects receiving a named award or an architecture award progress to the 2014 National Architecture Awards to be announced in Darwin on 6 November.

PUBLIC ARCHITECTURE

William Wardell Award for Public Architecture

Dallas Brooks Community Primary School – McBride Charles Ryan

Public Architecture Awards – New

Dandenong Mental Health Facility – Bates Smart Whitefield McQueen Irwin Alsop Joint Venture

Port of Echuca Discovery Centre – Jaws Architects

Dandenong Mental Health Facility by Bates Smart Whitefield McQueen Irwin Alsop Joint Venture.

Dandenong Mental Health Facility by Bates Smart Whitefield McQueen Irwin Alsop Joint Venture.

Image: John Gollings

Commendation

Melton Library and Learning Hub – Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT)

Public Architecture Award – Alterations & Additions

Birralee Primary School – Kerstin Thompson Architects

Commendations

Hover House by Bower Architecture.

Hover House by Bower Architecture.

Image: Shannon McGrath

Bendigo Library Redevelopment – MGS Architects

RESIDENTIAL ARCHITECTURE

Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture

House at Hanging Rock – Kerstin Thompson Architects

Residential Architecture Awards – Houses (New)

St Kilda East House by Clare Cousins Architects.

St Kilda East House by Clare Cousins Architects.

Image: Shannon McGrath

Hover House – Bower Architecture

Portsea House – Wood Marsh Architecture

Somers Beach House – March Studio

Commendations

Fairfield Hacienda – MRTN Architects

Venus Bay HouseWelsh + Major

John and Phyllis Murphy Award for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

Westgarth House by Kennedy Nolan.

Westgarth House by Kennedy Nolan.

Image: Derek Swalwell

South Yarra Warehouse – NMBW Architecture Studio

Residential Architecture Awards – Houses (Alterations & Additions)

St Kilda East House – Clare Cousins Architects

St Kilda West House – Kennedy Nolan

Westgarth House – Kennedy Nolan

Commendations

Cubo House – Phooey Architects

The Commons by Breathe Architecture.

The Commons by Breathe Architecture.

Image: Urban Angles

Family Apartment – NMBW Architecture Studio

LightboxEdwards Moore

Northcote Project – Wolveridge Architects

MULTIPLE HOUSING

Best Overend Award for Residential Architecture Award – Multiple Housing

The Commons – Breathe Architecture

Richmond Redevelopment (Urban Renewal) by Williams Boag.

Richmond Redevelopment (Urban Renewal) by Williams Boag.

Image: Tony Miller

Residential Architecture Awards – Multiple Housing

Richmond Redevelopment (Urban Renewal) – Williams Boag

The Quays – McBride Charles Ryan

Commendations

Albert Tower – Rothelowman

ILK Apartments – Cox Architecture

Illura – Elenberg Fraser

Melbourne GPO Exterior Conservation Works by Lovell Chen Architects & Heritage Consultants.

Melbourne GPO Exterior Conservation Works by Lovell Chen Architects & Heritage Consultants.

Image: Andrew Latreille

North Melbourne TownhousesFreadmanWhite

HERITAGE ARCHITECTURE

John George Knight Award for Heritage

Melbourne GPO Exterior Conservation Works – Lovell Chen Architects & Heritage Consultants

Victorian Desalination Plant by Peckvonhartel and ARM Architecture.

Victorian Desalination Plant by Peckvonhartel and ARM Architecture.

Image: John Gollings

National Australia Bank (NAB), Docklands by Woods Bagot.

National Australia Bank (NAB), Docklands by Woods Bagot.

Image: Trevor Mein

Heritage Architecture Awards

Wertheim Factory Conversion – Studio Nine – Kerstin Thompson Architects

Commendations

Rippon Lea Roof Reinstatement – Lovell Chen Architects & Heritage Consultants

The Ghost and Mrs Muir – Multiplicity

COMMERCIAL ARCHITECTURE

Sir Osborn McCutcheon Award for Commercial Architecture

Victorian Desalination Plant – Peckvonhartel and ARM Architecture

Commercial Architecture Awards

National Australia Bank (NAB), Docklands – Woods Bagot

Prahran HotelTechne Architects

Commendation

25 Rokeby Street – John Wardle Architects

INTERIOR ARCHITECTURE
The Quays by McBride Charles Ryan.

The Quays by McBride Charles Ryan.

Image: Dianna Snape

Marion Mahony Award for Interior Architecture

The Quays – McBride Charles Ryan

Interior Architecture Award

National Australia Bank (NAB), Docklands – Woods Bagot

Commendations

25 Rokeby Street – John Wardle Architects

Peninsula Link by ARM Architecture.

Peninsula Link by ARM Architecture.

Image: John Gollings

Craigieburn Central – Lend Lease in collaboration with NH Architecture

Spectroscopy Innovation Centre Agilent Technologies – Sinclair Knight Merz

URBAN DESIGN

Joseph Reed Award for Urban Design

Peninsula Link – ARM Architecture

Box Hill Gardens Multipurpose Area by NMBW Architecture Studio + Aspect Studios.

Box Hill Gardens Multipurpose Area by NMBW Architecture Studio + Aspect Studios.

Image: Andrew Lloyd

Urban Design Awards

Box Hill Gardens Multipurpose AreaNMBW Architecture Studio + Aspect Studios

M80 Ring Road & M2 Tullamarine Freeway Interchange – Peter Elliott Architecture + Urban Design

Commendations

25 Rokeby Street – John Wardle Architects

Cloud Canopy – Maddison Architects

Melton Library and Learning Hub by Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT).

Melton Library and Learning Hub by Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT).

Image: Trevor Mein

Williamstown Library – Sally Draper Architects in association with Mitsuori Architects

SMALL PROJECTS

Kevin Borland Award for Small Project Architecture

Kew Studio – Sean Godsell Architects

Small Project Architecture Awards

Community Hall (NGV Melbourne Now) – McBride Charles Ryan

Kew Studio by Sean Godsell Architects.

Kew Studio by Sean Godsell Architects.

Image: Earl Carter

Geelong Ring Road Rest Areas – BKK Architects

Commendations

Compulsive Productions – Matt Gibson Architecture + Design

Flinders Lane Apartment – Clare Cousins Architects

Port Phillip Community Group Offices – FreadmanWhite

SUSTAINABLE ARCHITECTURE

Alan and Beth Coldicutt Award for Sustainable Architecture

The Commons – Breathe Architecture

McIntyre House by Peter and Dione McIntyre.

McIntyre House by Peter and Dione McIntyre.

Image: Jean-Marc La-Roque

Sustainable Architecture Award

Melton Library and Learning Hub – Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT)

Commendation

Florence Street – Nest Architects

STEEL ARCHITECTURE

Colorbond® Award for Steel Architecture

Kew Studio – Sean Godsell Architects

Commendation

Arrow StudioPeter Hogg + Toby Reed Architects

ENDURING ARCHITECTURE AWARD

McIntyre House – Peter and Dione McIntyre

CHAPTER AWARDS

Australian Institute of Architects Melbourne Prize

Dallas Brooks Community Primary School – McBride Charles Ryan

Australian Institute of Architects Regional Prize

Bendigo Library Redevelopment – MGS Architects

Victorian Architecture Medal

Dallas Brooks Community Primary School – McBride Charles Ryan

Bates Smart Award for Architecture in the Media – National

Public Sydney: Drawing the City by Philip Thalis and Peter John Cantrill

Furniture, Structure, Infrastructure: Making and Using the Urban Environment by Nigel Bertram

Bates Smart Award for Architecture in the Media – State

Dr Caligari moves to the Suburbs: The Architecture of Edmond and Corrigan by Nervegna Reed Architecture

Commendations

Minimono, volume 1: Paul Morgan Architects by Uro Publications

New Suburban: Remaking the Family Home in Australia and New Zealand by Stuart Harrison

Related topics

More award

See all
Winners announced: 2019 National Prizes Winners announced: 2019 National Prizes

The Australian Institute of Architects announced the 2019 National Prizes at the National Architecture Conference in Melbourne.

Gen–Y House, part of White Gum Valley in Perth. The project, designed by David Barr Architects, is one of the Cooperative Research Centre for Low Carbon Living’s sixteen Living Labs. 2019 National Prizes: Leadership in Sustainability Prize

The 2019 Leadership in Sustainability Prize is awarded to the Cooperative Research Centre for Low Carbon Living.

Professor Helen Lochhead. 2019 National Prizes: Paula Whitman Leadership in Gender Equity Prize

The 2019 Paula Whitman Leadership in Gender Equity Prize is awarded to Helen Lochhead.

Sobi Slingsby. 2019 National Prizes: BlueScope Glenn Murcutt Student Prize

Sobi Slingsby is awarded the BlueScope Glenn Murcutt Student Prize.

Most read

Latest on site

Calendar