Endorsed by

2015 NSW Architecture Awards shortlist

The Australian Institute of Architects has released the shortlist for the 2015 New South Wales Architecture Awards. From 170 entries, 79 projects have been shortlisted across 11 categories. In 2015, the Institute established a new category for Educational Architecture.

The NSW Architecture Awards will be announced on 2 July at the Sydney Town Hall along with the winners of the Colorbond Award for Steel Architecture and the Sustainable Architecture award, which are both drawn from other categories. Winners of named awards and architecture awards will then progress to the National Architecture Awards to be announced in November 2015.

The shortlisted projects are:

MA Noble, Don Bradman and Dally Messenger Stands by Cox Architecture.

MA Noble, Don Bradman and Dally Messenger Stands by Cox Architecture.

Image: Hamilton Lund

Public Architecture

Bankstown Library and Knowledge CentreFrancis-Jones Morehen Thorp

MA Noble, Don Bradman and Dally Messenger Stands – Cox Architecture

Shoalhaven Cancer Care Centre – Hassell

South West Rail Link - Edmondson Park / Leppington Station – Hassell in association with GHD

St Barnabas ChurchFrancis-Jones Morehen Thorp

University of Technology (UTS) Haberfield Rowing Club – Hassell

Westmead Millennium Institute – BVN Architecture

Chatswood Transport Interchange by COXDesignInc (Cox Richardson and DesignInc Joint Venture).

Chatswood Transport Interchange by COXDesignInc (Cox Richardson and DesignInc Joint Venture).

Image: John Gollings

Urban Design

Chatswood Transport Interchange – COXDesignInc (Cox Richardson and DesignInc Joint Venture)

Llankelly Place Lights – McGregor Westlake Architecture in association with Conybeare Morrison

Tamarama Kiosk and Beach AmenitiesLahz Nimmo Architects

The GPT Group’s Wollongong Central – HDR Rice Daubney

Wollongong City Centre and Crown Street Mall Renewal – NSW Government Architect’s Office

Nan Tien Institute and Cultural Centre by Woods Bagot.

Nan Tien Institute and Cultural Centre by Woods Bagot.

Image: Peter Bennetts

Educational Architecture

Cameraygal (formerly Dunbar building) – NSW Government Architect’s Office

Camperdown ChildcareCO-AP (Architects)

Charles Perkins Centre – Francis-Jones Morehen Thorp + Building Studio (architects in association)

Nan Tien Institute and Cultural Centre – Woods Bagot

NSW Aboriginal Child and Family Centre Gunnedah – NSW Government Architect’s Office

O’Regan Arts & Cultural Common – Brewster Hjorth Architects

Sustainable Buildings Research Centre (SBRC) – University of Wollongong – Cox Richardson

UTS Science Faculty, Building 7Durbach Block Jaggers Architects & BVN Architecture

Jury for Public Architecture, Educational Architecture and Urban Design: Kiong Lee (chair, JPW), Anita Panov (Panovscott) and Peter Tonkin (Tonkin Zulaikha Greer Architects).

50 Martin Place by JPW.

50 Martin Place by JPW.

Image: Peter Bennetts

Commercial Architecture

50 Martin Place – JPW

Irving Street Brewery – Tzannes Associates

The GPT Group’s Wollongong Central – HDR Rice Daubney

TransGrid Headquarters – Bates Smart

Qantas Campus by Hassell.

Qantas Campus by Hassell.

Image: Nicole England

Interior Architecture

Archie Rose Distilling Co. – Acme & Co.

Bankstown Library and Knowledge CentreFrancis-Jones Morehen Thorp

Charles Perkins Centre – Francis-Jones Morehen Thorp + Building Studio (architects in association)

Qantas Campus – Hassell

St Barnabas ChurchFrancis-Jones Morehen Thorp

Jury for Commercial and Interior Architecture: Leone Lorrimer (chair, dwp|suters), Georgina Wilson (Georgina Wilson Architect), and Tim O’Sullivan (Lippmann Partnership).

Courtyard House by Aileen Sage Architects.

Courtyard House by Aileen Sage Architects.

Image: Tom Ferguson

Residential Architecture – Houses (New)

Alexandria Courtyard HouseMatthew Pullinger Architect

Balmoral House – Clinton Murray + Polly Harbison

Cooper Park House – Tobias Partners

Courtyard House – Aileen Sage Architects

Cronulla House – Reg Lark Architect

Garden House – Tzannes Associates

House for Bob and Susan – Austin McFarland Architects

Light House – Peter Stutchbury Architecture

Nikki Maloneys – Drew Heath Architects

Pacific House – Casey Brown Architecture

Courtyard House St Peters by Reg Lark Architect.

Courtyard House St Peters by Reg Lark Architect.

Image: DL Photography

Darlinghurst Rooftop by CO-AP (Architects).

Darlinghurst Rooftop by CO-AP (Architects).

Image: Ross Honeysett

Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

Courtyard House St Peters – Reg Lark Architect

Darlinghurst Rooftop – CO-AP (Architects)

House Boone Murray – Tribe Studio Architects

Howe Allan HouseIan Moore Architects

Inner City Warehouse – Allen Jack+Cottier

Kensington House – Virginia Kerridge Architect

Orama – Smart Design Studio

Paddington House – Pidcock - Architecture + Sustainability

Pigeon Shed – MCK Architects

Salgo Kitching House – Sam Crawford Architects

Spiegel Haus – Carterwilliamson Architects

Tempe House – Eoghan Lewis Architects

Walter Street Terrace – David Boyle Architect

Jury for Residential Architecture – Houses (New and Alterations & Additions): Fergus Scott (chair, Fergus Scott Architects), Ellen Woolley (Ellen Woolley Architects), Matthew Gribben (Matthew Gribben Architecture), and Fenella Kernebone (television and radio presenter and producer).

Park Lane by JPW.

Park Lane by JPW.

Image: Brett Boardman

Viking by Crown by MHN Design Union.

Viking by Crown by MHN Design Union.

Image: John Gollings

Residential Architecture – Multiple Housing

Cargo Lane Terraces – PBD Architects

CASBA – Billard Leece Partnership + SJB Architects in association with BKH Interiors

DHA Lindfield - Tubbs View + Hamilton Corner – Bates Smart

Eton – Stanisic Architects

Finlayson Street – Candalepas Associates

Park Lane – JPW

Pelican Street – Candalepas Associates

Polychrome – David Boyle Architect

Studios 54 – Hill Thalis Architecture + Urban Projects

The Kensington – Fox Johnston

Viking by Crown – MHN Design Union

Jury for Residential Architecture – Multiple Housing: Peter Smith (chair, Smith & Tzannes), Jad Silvester (Silvester Fuller), and Angelo Korsanos (Redshift Architecture & Art).

AGL Lakeside Pavilion by Kennedy Associates Architects.

AGL Lakeside Pavilion by Kennedy Associates Architects.

Image: Peter Bennetts

Alfalfa House by Dunn & Hillam Architects.

Alfalfa House by Dunn & Hillam Architects.

Image: Cath Muscat

Small Project Architecture

A Fine Possession: Jewellery and Identity exhibition, Museum of Applied Arts and Sciences, Sydney, NSW – Christina Carayanides architect and the Museum of Applied Arts and Sciences, Sydney, NSW

AGL Lakeside Pavilion – Kennedy Associates Architects

Alfalfa House – Dunn & Hillam Architects

Bresic Whitney, Hunters Hill – Chenchow Little

Copper House – Takt | Studio for Architecture

EN House – Derive Architecture and Design

Horizon Apartment – Stephen Collier Architects

Reformatory Caffeine Laboratory – Louise Nettleton Architects

Sydney Ferry Wharves – Group GSA

Sydney Opera House Recording Studio – Scott Carver

Tempe House – Eoghan Lewis Architects

Tent House – Peter Stutchbury Architecture

Bronte House, Restoration & Management by Clive Lucas Stapleton & Partners.

Bronte House, Restoration & Management by Clive Lucas Stapleton & Partners.

Image: Eric Sierins

Heritage (Conservation)

Bronte House, Restoration & Management – Clive Lucas Stapleton & Partners

George Street Gatehouse - Parramatta Park – NSW Government Architect’s Office

Melrose House – Tropman & Tropman Architects

The Abbey, Johnston Street, Annandale – Design 5 - Architects

Irving Street Brewery by Tzannes Associates.

Irving Street Brewery by Tzannes Associates.

Image: John Gollings

Heritage (Creative Adaptation)

Cameraygal (formerly Dunbar building) – NSW Government Architect’s Office

Carleton Estate Development – Kennedy Associates Architects

House McBeath – Tribe Studio Architects

Irving Street Brewery – Tzannes Associates

Legion House – Francis-Jones Morehen Thorp

Jury for Small Project Architecture and Heritage (Conservation and Creative Adaptation): Jean Rice (chair, Jean Rice Architect), Carol Marra (Marra + Yeh Architects), and George Phillips (Tanner Kibble Denton Architects).

Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis-Jones Morehen Thorp.

Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis-Jones Morehen Thorp.

Image: Christian Mushenko

Sustainable Architecture

50 Martin Place – JPW

Alfalfa House – Dunn & Hillam Architects

Bankstown Library and Knowledge CentreFrancis-Jones Morehen Thorp

Cameraygal (formerly Dunbar building) – NSW Government Architect’s Office

Camperdown ChildcareCO-AP Architects

House for Bob and Susan – Austin McFarland Architects

Nikki Maloneys – Drew Heath Architects

Polychrome – David Boyle Architect

Salgo Kitching House – Sam Crawford Architects

Sustainable Buildings Research Centre (SBRC) - University of Wollongong – Cox Architecture

Jury for Sustainable Architecture: Anthony Nolan (chair, Kennedy Associates Architects), Kiong Lee (JPW), Tim O’Sullivan (Lippmann Partnership), Ellen Woolley (Ellen Woolley Architects), Peter Smith (Smith & Tzannes), and Jean Rice (Jean Rice Architect).

More award

See all
Winners announced: 2019 National Prizes Winners announced: 2019 National Prizes

The Australian Institute of Architects announced the 2019 National Prizes at the National Architecture Conference in Melbourne.

Gen–Y House, part of White Gum Valley in Perth. The project, designed by David Barr Architects, is one of the Cooperative Research Centre for Low Carbon Living’s sixteen Living Labs. 2019 National Prizes: Leadership in Sustainability Prize

The 2019 Leadership in Sustainability Prize is awarded to the Cooperative Research Centre for Low Carbon Living.

Professor Helen Lochhead. 2019 National Prizes: Paula Whitman Leadership in Gender Equity Prize

The 2019 Paula Whitman Leadership in Gender Equity Prize is awarded to Helen Lochhead.

Sobi Slingsby. 2019 National Prizes: BlueScope Glenn Murcutt Student Prize

Sobi Slingsby is awarded the BlueScope Glenn Murcutt Student Prize.

Most read

Latest on site

Calendar