Endorsed by

2016 Victorian Architecture Awards shortlist revealed

The Australian Institute of Architects Victorian Chapter has announced the shortlist for the 2016 Victorian Architecture Awards.

From 198 entries, 14 juries carried out an extensuive schedule of site visits and have shortlisted 70 individual projects across 15 categories. The juries noted a focus on community was evident across all categories, showcasing architecture’s ability to contribute to the public realm and a variety of positive and innovative ways.

The 2016 Victorian Architecture Awards entries will be exhibited at No Vacancy gallery, QV, from 7-19 June.

Winners will be announced on 24 June at a presentation event held at Peninsula at Central Pier, Docklands. Projects awarded in each category will proceed to the National Architecture Awards to be announced in November.

The shortlisted projects are:

Geelong Library and Heritage Centre by ARM Architecture.

Geelong Library and Heritage Centre by ARM Architecture.

Image: John Gollings

Public Architecture – New

Broadmeadows Children’s Court – Lyons

Forest Hill Police Station – bamford-architects

Geelong Library and Heritage CentreARM Architecture

Saltwater Community Centre – Croxon Ramsay Architects

Western Business Accelerator and Centre for Excellence (BACE) – Six Degrees Architects

Jury for Public Architecture – New: Hamish Lyon (chair, NH Architecture), Tim Leslie (Bates Smart) Emma Jackson (RMIT)

The Glasshouse by Croxon Ramsay Architects.

The Glasshouse by Croxon Ramsay Architects.

Image: Dianna Snape

Public Architecture – Alterations and Additions

Kyneton Ambulatory Care Centre – Charles Wright Architects

Reservoir Library and Community Centre – FJMT Studio

St Mary’s Narthex – Matt Gibson Architecture and Design

The Glasshouse – Croxon Ramsay Architects

Jury for Public Architecture - Alterations and Additions: Hamish Lyon (chair, NH Architecture), Tim Leslie (Bates Smart), Emma Jackson (RMIT)

The New Royal Children's Hospital by Billard Leece Partnership and Bates Smart.

The New Royal Children’s Hospital by Billard Leece Partnership and Bates Smart.

Image: John Gollings

Urban Design

Monash Clayton Eastern Residential Village – MGS Architects and partners

The New Royal Children’s Hospital – Billard Leece Partnership and Bates Smart

Jury for Urban Design: David Islip (chair, OVGA), Sophie Dyring (Schored Projects), Adam Pustola (Lyons)

Woodleigh School, Homestead Redevelopment, Senior Campus by Law Architects.

Woodleigh School, Homestead Redevelopment, Senior Campus by Law Architects.

Image: Drew Echberg

Educational Architecture

Geelong Grammar School, School of Performing Arts and Creative Education – Peter Elliott Architecture and Urban Design

Ivanhoe Grammar Senior Years Centre – McBride Charles Ryan

St Bernard’s Primary School, Year 5 and 6 Learning Hub – Harrison and White with Paul Coffey Architects

The Mandeville Centre, Loreto Toorak – Architectus

Woodleigh School, Homestead Redevelopment, Senior Campus – Law Architects

Jury for Educational Architecture: Meaghan Dwyer (chair, John Wardle Architects), Simon Topliss (Jackson Clements Burrows Architects), Jesse Judd (ARM Architecture)

Melrose Health by BENT Architecture.

Melrose Health by BENT Architecture.

Image: Folded Bird

Commercial Architecture

3-5 Jessie Street, Cremorne – Six Degrees Architects

Emporium MelbourneThe Buchan Group with Wonderwall

Fitzroy Gardens Visitor Centre and Cafe – City Design Studio – City of Melbourne

Melrose Health – BENT Architecture

Surgeons Rooms – FMD Architects

Jury for Commercial Architecture: Peter Bickle (chair, ARM Architecture), Ruth Wilson (Architectus), Rob Watson (Watson Architecture and Design)

Corrs Chambers Westgarth by Bates Smart.

Corrs Chambers Westgarth by Bates Smart.

Image: Peter Clarke

Interior Architecture

Arnold Street House – Robert Simeoni Architects

Cambridge St – Room11 Architects

Corrs Chambers Westgarth – Bates Smart

Geelong Library and Heritage Centre ­– ARM Architecture

Hawker Hall – Craig Tan Architects with Bergman and Co and Samantha Eades Design

Ivanhoe Grammar Senior Years Centre – McBride Charles Ryan

Koorie Heritage Trust at Federation Square – Lyons and IADV

Melrose Health – BENT Architecture

Mills, The Toy Management House – Austin Maynard Architects

Transformer FitzroyBreathe Architecture

Jury for Interior Architecture: Philip Harmer (chair, Harmer Architecture), Kelley Mackay (Kerstin Thompson Architects) Jonathan Gardiner (Cox Architecture)

Carlton Cloister by MRTN Architects.

Carlton Cloister by MRTN Architects.

Image: Shannon McGrath

Residential Architecture – Houses (New)

Deepdene House – Kennedy Nolan

Frame House Melbourne – Carr Design Group

Goulburn Valley House – Rob Kennon Architects

Heald House – Harrison and White

Main Ridge House – Noxon Giffen

Point Lonsdale House – NMBW Architecture Studio

Rail House – Clare Cousins Architects

Split House – BKK Architects

THAT House – Austin Maynard Architects

Torquay Concrete House – Auhaus Architecture

Jury for Residential Architecture – New: Mel Bright – (chair, MAKE Architecture), Ben Edwards (Edwards Moore), Antony Martin (MRTN Architects)

Fitzroy Loft by Architects EAT.

Fitzroy Loft by Architects EAT.

Image: Derek Swalwell

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Arnold Street House – Robert Simeoni Architects

Carlton Cloister – MRTN Architects

Chamfer House – Mihaly Slocombe

Fitzroy Loft – Architects EAT

Gable House – Clare Cousins Architects

Gezellig House– DiMase Architects

Kate’s House – Bower Architecture

Mills, The Toy Management House – Austin Maynard Architects

Myrtle Tree House – Make Architecture

Park Life – Nest Architects

Rosanna House – Nest Architects

Shadow House – Matt Gibson Architecture and Design with Mim Design

Jury for Residential Architecture – Alterations and Additions: Christie Petsinis (chair, Folk Architects), Simon Cookes (D B Architecture), George Yiontis (Coy Yiontis Architects

Monash University Logan Hall by McBride Charles Ryan.

Monash University Logan Hall by McBride Charles Ryan.

Image: John Gollings

Residential Architecture – Multiple Housing

1 Bedford – DKO

Alarah Townhouses – SJB Architects

Ari – Ola Studio

Clarence HousesRob Kennon Architects

George Corner – MAA with Neometro

International House, George Hicks Building – Peter Elliott Architecture and Urban Design

Monash University Halls of Residence, Holman Hall and Campbell Hall – Hayball and Richard Middleton Architects

Monash University Logan Hall – McBride Charles Ryan

Phoenix – Fender Katsalidis Architects

The Barak Building: Swanston SquareARM Architecture

The Seymour – KH Edelstein Architect/Workshop Architecture in association

Jury for Residential – Multiple Housing: Nigel Bertram (chair, NMBW and Monash University), Clare Cousins (Clare Cousins Architects), David Pryor (City of Melbourne)

Koorie Heritage Trust at Federation Square by Lyons and IADV.

Koorie Heritage Trust at Federation Square by Lyons and IADV.

Image: Peter Bennetts

Small Project Architecture

Backyard Studio – Figureground Architecture

Flyover Gallery – Branch Studio Architects

Gertrude Glasshouse – Sibling

Koorie Heritage Trust at Federation Square – Lyons and IADV

Maidstone Tennis Pavilion – Searle x Waldron Architecture

Penguins Plus Viewing – Wood Marsh

Jury for Small Project Architecture: Karen Alcock (chair, MAArchitects), Michael Macleod (Kennedy Nolan), Claire Scorpo (Claire Scorpo Architects)

CUB Malt Store, Swanston Square by ARM Architecture and Lovell Chen.

CUB Malt Store, Swanston Square by ARM Architecture and Lovell Chen.

Image: Peter Bennetts

Heritage Architecture

Arnold Street House – Robert Simeoni Architects

CUB Malt Store: Swanston Square – ARM Architecture and Lovell Chen

RMIT University, Building 11 Redevelopment – Peter Elliott Architecture and Urban Design

Shadow House – Matt Gibson Architecture and Design with Mim Design

Jury for Heritage Architecture: Reno Rizzo (chair, Inarc Architects), Amanda Jean (Amanda J Jean Architect and Heritage Consultant), Jim Gard’ner (GJM Heritage Consultants)

Gezellig House by DiMase Architects.

Gezellig House by DiMase Architects.

Image: Trevor Mein

Sustainable Architecture

Gezellig House – DiMase Architects

Grass House – David Luck Architecture

Melrose Health – BENT Architecture

Saltwater Community Centre – Croxon Ramsay Architects

Western Business Accelerator and Centre for Excellence (BACE) – Six Degrees Architects

Jury for Sustainable Architecture: Albert Mo (chair, Architects EAT), Lisa Gerstman (NH Architecture), Christon Batey-Smith (DesignInc)

A pretty pile by Rossetti Architects.

A pretty pile by Rossetti Architects.

Image: Andrew Ashton

Colorbond Award for Steel Architecture

699 Bourke Street – Grimshaw

A pretty pile – Rossetti Architects

Cambridge St – Room11 Architects

Forest Hill Police Station – bamford architects

St Bernard’s Primary School, Year 5 and 6 Learning Hub – Harrison and White with Paul Coffey Architects

The Mandeville Centre, Loreto Toorak – Architectus

Jury for Colorbond Award: Justin Noxon (chair, Noxon Giffen), Yvonne Meng (Von Atelier), Michael Smith (Atelier Red and Black)

Saltwater Community Centre by Croxon Ramsay Architects.

Saltwater Community Centre by Croxon Ramsay Architects.

Image: Dianna Snape

Melbourne Prize

Koorie Heritage Trust at Federation Square – Lyons and IADV

Saltwater Community Centre – Croxon Ramsay Architects

The New Royal Children’s Hospital – Billard Leece Partnership and Bates Smart

Jury for Melbourne Prize: Tim Jackson (chair, Jackson Clements Burrows Architects), Peter Williams (Williams Boag), Anna Maskiell (Public Realm Lab)

Penguins Plus Viewing by Wood Marsh.

Penguins Plus Viewing by Wood Marsh.

Image: PINP

Regional Prize

Geelong Library and Heritage CentreARM Architecture

Penguins Plus Viewing – Wood Marsh

Jury for Regional Prize: Jane Williams (chair, BVN), Alison Nunn (Alison Nunn Architect), Michael Roper (Architecture Architecture­)

Related topics

More award

See all
Crump Treehouse by Crump Architects. 2019 Tasmanian Architecture Awards shortlist

The Australian Institute of Architects has released the shortlist for the 2019 Tasmanian Architecture Awards.

Cabarita Park Conservatory by Sam Crawford Architects. 2019 NSW Architecture Awards shortlist

The Australian Institute of Architects has announced the shortlist for the 2019 NSW Architecture Awards.

Hawthorn House by Edition Office. Shortlist revealed: 2019 Houses Awards

Across nine categories, 181 entries and five emerging practices have been shortlisted in the 2019 Houses Awards.

Ballarat East House by Porter Architects. 2019 Houses Awards shortlist: New House under 200m2

Seventeen projects from this category have been shortlisted in the 2019 Houses Awards.

Most read

Latest on site

Calendar