Endorsed by

2017 NSW Architecture Awards shortlist

The Australian Institute of Architects has announced the shortlist for the 2017 NSW Architecture Awards.

From a record field of more than 200 entries, 17 jurors carried out an extensive schedule of site visits and presentations across 12 categories, selecting 88 projects for this year’s shortlist.

NSW chapter president Andrew Nimmo said this year’s shortlist “displays the important and varied contributions architects make to our environment and quality of everyday life.

“Encompassing a broad range of scales and focus – from beach shelters and play spaces to community centres and university buildings - these projects highlight the importance of promoting design excellence at all levels of our built environment.

“I am also pleased to see so many strong projects across regional NSW, with several ambitious projects contributing to the public realm of our regional towns and cities.”

The winners of each category will be announced at the 2017 NSW Architecture Awards presentation evening on 1 July at Luna Park in Milsons Point, Sydney.

Winners of the 2017 NSW Named Awards and Architecture Awards will progress to the National Architecture Awards to be announced in November 2017.

Barangaroo South Waterfront Loggias (Wulugul Walk) by Tony Caro Architecture.

Barangaroo South Waterfront Loggias (Wulugul Walk) by Tony Caro Architecture.

Image: Tony Caro

Public Architecture

Albury Wodonga Regional Cancer CentreBillard Leece Partnership

Barangaroo South Waterfront Loggias (Wulugul Walk) – Tony Caro Architecture

Juanita Nielsen Community Centre – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney

Lizard Log Amenities – CHROFI

North Bondi Amenities – Sam Crawford Architects with Lymesmith

Orange Regional Museum – Crone Architects

The Calyx PTW Architects

Wagga Wagga Courthouse – TKD Architects

Wynyard Walk Sydney – Woods Bagot

NBCS by WMK.

NBCS by WMK.

Image: Brett Boardman

Educational Architecture

Charles Sturt University Engineering Building – ThomsonAdsett

Dr Chau Chak Wing Building– Gehry Partners (design architect) with DJRD (executive architect)

East Sydney Early Learning Centre – Andrew Burges Architects in association with City of Sydney

NBCS – WMK

The University of Sydney Business School – Woods Bagot and Kann Finch

Public Architecture and Educational Architecture Jury: Bill Tsakalos (Blacktown City Council, jury chair), Bridget Smyth (City of Sydney) and Matthias Hollenstein (Stewart Hollenstein).

Glasshouse at Goonoo Goonoo Station by TKD Architects.

Glasshouse at Goonoo Goonoo Station by TKD Architects.

Image: Brett Boardman

Commercial Architecture

100 Harris St – SJB

13 Bowden – H and E Architects

161 Sussex Street Redevelopment, Sydney – Cox Architecture

Glasshouse at Goonoo Goonoo Station – TKD Architects

International Towers Sydney, Barangaroo South – Rogers Stirk Harbour and Partners with Lendlease Design

Sydney Processing Centre – Genton Architecture

The EY Centre– FJMT

Tramsheds Harold Park – Mirvac Design

Woollahra Library by BVN.

Woollahra Library by BVN.

Image: John Gollings

Interior Architecture

12 Micron – SJB

Chifley – SJB

Cirrus Dining – Pascale Gomes McNabb Design with Terroir

East Sydney Early Learning Centre – Andrew Burges Architects in association with City of Sydney

EDG Forum – Archer Office

Indigo Slam – Smart Design Studio

Juanita Nielsen Community Centre – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney

Powerhouse Museum Exhibition: Out Of Hand LAVA: Laboratory For Visionary Architecture

Sydney Processing Centre– Genton Architecture

The EY Centre – FJMT

Woollahra Library – BVN

Zushi Barangaroo – Koichi Takada Architects

Commercial and Interior Architecture Jury: Graeme Dix (JPW, jury chair), Sarah Blacker (Sarah Blacker Architect) and Louise Cox (Louise Cox Architect).

Tamarama House by Durbach Block Jaggers Architects.

Tamarama House by Durbach Block Jaggers Architects.

Image: John Gollings

Residential Architecture – Houses (New)

Attached Houses in Bronte – Plus Minus Design

Brick HouseAndrew Burges Architects

Brougham Place – Smart Design Studio

Coogee House – Chenchow Little

Foredune House – Peter Stutchbury Architecture

Macmasters Beach House – Polly Harbison

Point Piper Residence – Tzannes

Riverview House – David Boyle Architect

Ruber Residence – Collins and Turner

Tamarama House – Durbach Block Jaggers Architects

Truss House – Carter Williamson

House Au Yeung by Tribe Studio Architects.

House Au Yeung by Tribe Studio Architects.

Image: Katherine Lu

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Annandale House – Jackson Teece

Annandale House – Welsh and Major Architects

Bronte House – Archer Office

House Au Yeung – Tribe Studio Architects

Jac – Panovscott

Lindfield House – Tribe Studio Architects

Little Sister’s House– Candalepas Associates

North Avoca – Savio Parsons

Queens Park Residence – Madeleine Blanchfield Architects

Sung Dobson House – Sam Crawford Architects

Waterloo Terrace – David Mitchell Architects

Residential Architecture – Houses (New and Alterations and Additions) Jury: Will Fung (CO-AP Architects, jury chair), Amelia Holliday (Aileen Sage Architects) and Christopher Polly (Christopher Polly Architect).

Harbour Mill Apartments by Grimshaw.

Harbour Mill Apartments by Grimshaw.

Image: John Gollings

Residential Architecture – Multiple Housing

41 Birmingham – SJB

88 Angel St – Steele Associates Architects

Anadara – FJMT, collaborating architects Lendlease Design

Ashlar – SJB

Cleveland and Co – SJB

Cowper Street Housing – Andrew Burns Architect

Crown 515 – Smart Design Studio

ETON – Stanisic Architects

EVE – DKO Architecture

Harbour Mill Apartments – Grimshaw

President Avenue – Candalepas Associates

Skye by Crown Group – Koichi Takada Architects

Solis: Little Bay Apartments – Fox Johnston

The Arc, Bondi – Hill Thalis and McGregor Lake, architects in association

The Goods Line by Aspect Studios with CHROFI.

The Goods Line by Aspect Studios with CHROFI.

Image: Florian Groehn

Urban Design

200 Pittwater Road – CHROFI

Central Park Sydney – Tzannes and Cox Richardson and Foster and Partners

Dutton Plaza – Antoniades Architects

Kensington Street Precinct – Tonkin Zulaikha Greer Architects ’

The EY Centre – FJMT

The Goods LineAspect Studios with CHROFI

Wynyard Walk Sydney – Woods Bagot

Residential Architecture – Multiple Housing and Urban Design Jury: Michael Heenan (Allen Jack and Cottier Architects, jury chair), Callantha Brigham (City of Parramatta Council), Stephen Cox (Turner) and Michael Bleby (Australian Financial Review).

Russ The Bus by LAVA.

Russ The Bus by LAVA.

Image: Alphonsus Fok

Small Project Architecture

Bondi Beach Picnic Shelters – Tonkin Zulaikha Greer Architects

Campos Barangaroo – Woods Bagot

Cohen Park – Welsh and Major Architects

Egyptian Mummies: Exploring Ancient Lives – Studioplusthree

Froebel Play Pods – Silvester Fuller

Kambala Agile Learning Space – Tribe Studio Architects

MA House – SHAC

Newcastle Music Studio – M3 Architecture

North Bondi Amenities – Sam Crawford Architects with Lymesmith

Pirramimma Garden Pavilion – CAB Consulting

Russ The Bus – LAVA

The Serpentine Studio – Tzannes

Sydney Sewerage Pumping Station No. 1 by Hector Abrahams Architects.

Sydney Sewerage Pumping Station No. 1 by Hector Abrahams Architects.

Image: Emilio Cresciani

Heritage (Conservation and Creative Adaptation)

100 Harris St – SJB

57 Lower Fort Street- Regency Townhouse – Tropman and Tropman Architects (Tasman Storey - Design Principal)

Caerleon – Plus Minus Design

Cleveland and Co – SJB

EDG Forum – Archer Office

Juanita Nielsen Community Centre – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney

Pyrmont Fire Station and Fire and Rescue NSW Offices – Group GSA

Sydney Sewerage Pumping Station No. 1 – Hector Abrahams Architects

Woodstock House – Tropman and Tropman Architects (Tasman Storey- Design Principal)

Small Project Architecture and Heritage (Conservation and Creative Adaptation) Jury: Jocelyn Jackson (Tanner Kibble Denton Architects, jury chair), Andrew Scott (Panovscott) and Melika Aljukic (Melika Aljukic Architects).

88 Angel St by Steele Associates Architects.

88 Angel St by Steele Associates Architects.

Image: Oliver Steele

Sustainable Architecture

88 Angel St – Steele Associates Architects

Central Park Sydney – Tzannes and Cox Richardson and Foster and Partners

Charles Sturt University Engineering Building – Thomson Adsett

MA House – SHAC

Sydney Processing Centre – Genton Architecture

Waterloo Terrace – David Mitchell Architects

Sustainable Architecture Jury: Alexander Symes (Alexander Symes Architect, sustainability expert advisor), Graeme Dix (JPW), Jocelyn Jackson (Tanner Kibble Denton Architects), Matthias Hollenstein (Stewart Hollenstein), Stephen Cox (Turner) and Will Fung (CO-AP Architects).

Foredune House by Peter Stutchbury Architecture.

Foredune House by Peter Stutchbury Architecture.

Image: Michael Nicholson

Colorbond Award for Steel Architecture

Charles Sturt University Engineering Building – Thomson Adsett

Coogee House – Chenchow Little

Dr Chau Chak Wing Building – Gehry Partners (design architect) with DJRD (executive architect)

Foredune House – Peter Stutchbury Architecture

Lizard Log Amenities – CHROFI

Colorbond Award for Steel Architecture jury: Graeme Dix (JPW), Jocelyn Jackson (Tanner Kibble Denton Architects), Matthias Hollenstein (Stewart Hollenstein), Stephen Cox (Turner) and Will Fung (CO-AP Architects).

Related topics

More award

See all
Manly Greenhouse by Luchetti Krelle. Shortlist revealed: 2019 Eat Drink Design Awards

Ninety-four entries have been shortlisted in the 2019 Eat Drink Design Awards.

Blacksmith Lake Mulwala by The Stella Collective. 2019 Eat Drink Design Awards shortlist:
Best Bar Design

Eighteen bars are shortlisted in the 2019 Eat Drink Design Awards.

372 by Ctrl Space. 2019 Eat Drink Design Awards shortlist:
Best Restaurant Design

Announced on 23 August, the shortlist for the 2019 Eat Drink Design Awards includes 35 projects for Best Restaurant Design.

A Cafe Called John by Terroir Architects. 2019 Eat Drink Design Awards shortlist: Best Cafe Design

Seventeen cafes are shortlisted in the 2019 Eat Drink Design Awards.

Most read

Latest on site

Calendar