2018 NSW Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2018 NSW Architecture Awards.

This year’s awards have seen the first ever recipient of the newly introduced NSW Architecture Medallion, which went to the Joynton Avenue Creative Precinct by Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 - Architects for City of Sydney.

The centre opened to the public in May, and brought a much-needed green heart to the rapidly developing Green Square precinct in Sydney.

Andrew Nimmo, NSW chapter president, said, “There were several very strong contenders for the Medallion. Ultimately, the jury chose a very worthy project.”

The centre also won the Greenway Prize for Heritage and awards in the Public Architecture and Sustainable Architecture categories. Peter Stutchbury Architects was also celebrated for its Cabbage Tree House, which won the Wilkinson Award for Residential Architecture Houses (New).

<!— /5912001/AAU_AU_MR_side_300x250 —> <div id=’div-gpt-ad-1490926265173-2-mob’> <script> googletag.cmd.push(function() { // googletag.pubads().refresh([gptRespAdSlots[0]]); googletag.display(‘div-gpt-ad-1490926265173-2-mob’); }); </script> </div>

Elsewhere, the Punchbowl Mosque by Candalepas Architects took home the Sulman Medal for Public Architecture, while the timber-framed International House Sydney in Barangaroo by Tzannes recieved the Sir Arthur G. Stephenson Award for Commercial Architecture.

“The NSW Architecture Awards are a celebration of design excellence,” said Nimmo. “Although they are unquestionably essential to its emergence, the realisation of design excellence depends on more than the architect’s talent and industry.”

<!— /5912001/AAU_AU_MR2_side_300x250 —> <div id=’div-gpt-ad-1490926265173-3-mob’> <script> googletag.cmd.push(function() { // googletag.pubads().refresh([gptRespAdSlots[1]]); googletag.display(‘div-gpt-ad-1490926265173-3-mob’); }); </script> </div>

“Procurement – the ways in which and conditions under which an architect is engaged – plays a critical part in ensuring design excellence is brought to life.

“In recognising many of the winners tonight we are celebrating what good procurement practice can mean for architects, clients and for the wider community: beautiful, functional, holistically sustainable environments for living, working, learning, healing and culture.”

Projects that recieved a named award or award at the NSW Architecture Awards will be considered for the National Architecture Awards, to be announced in Melbourne in November.

2018 NSW Architecture Awards:

NSW Architecture Medallion

Joynton Avenue Creative Precinct – Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 - Architects for City of Sydney

Public Architecture

Punchbowl Mosque by Candalepas Associates.

Punchbowl Mosque by Candalepas Associates.

Image: Brett Boardman

Sulman Medal

Punchbowl Mosque – Candalepas Associates

Award

Joynton Avenue Creative Precinct – Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 - Architects for City of Sydney

Commendation

Barangaroo Ferry Wharf – Cox Architecture

Coogee Beach Centre – Brewster Hjorth Architects

Educational Architecture

Macquarie University Incubator by Architectus.

Macquarie University Incubator by Architectus.

Image: Brett Boardman

William E. Kemp Award

Macquarie University Incubator – Architectus

Awards

St Patrick’s Primary School, Lochinvar - Stage 1 – Shac

UTS Blackfriars Children’s Centre – DJRD with L and S Architects

Commendations

Bellevue Hill Public School – Group GSA

Waranara Early Learning Centre for the City of Sydney – Fox Johnston

Commercial Architecture

International House Sydney by Tzannes.

International House Sydney by Tzannes.

Image: Ben Guthrie

Sir Arthur G. Stephenson Award

International House Sydney – Tzannes

Awards

Barangaroo House – Collins and Turner

Biripi Clinic – Kaunitz Yeung Architecture

Commendations

The Beehive – Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects

333 George Street – Grimshaw with Crone

Interior Architecture

75 Myrtle Street Chippendale by Tonkin Zulaikha Greer Architects.

75 Myrtle Street Chippendale by Tonkin Zulaikha Greer Architects.

Image: David Roche

John Verge Award

75 Myrtle Street Chippendale – Tonkin Zulaikha Greer Architects

Awards

Waranara Early Learning Centre for the City of Sydney – Fox Johnston

NeW Space, University of Newcastle – Lyons and EJE Architecture

Commendations

Frasers Property Australia Head Office – BVN

All Hands Brewing House – Maddison Architects

Wine Cave – McGregor Westlake Architecture

Grimshaw Architects Office Fit Out – Grimshaw

Residential Architecture – Houses (New)

Cabbage Tree House by Peter Stutchbury Architecture.

Cabbage Tree House by Peter Stutchbury Architecture.

Image: Michael Nicholson

Wilkinson Award

Cabbage Tree House – Peter Stutchbury Architecture

Award

Coastal Garden House – Neeson Murcutt Architects

Three Piece House – Trias

Commendation

Killcare Beach Bush House – MORA - James Fraser Architect

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Laneway House by Jon Jacka Architects.

Laneway House by Jon Jacka Architects.

Image: Jon Jacka

Hugh and Eva Buhrich Award

Laneway House – Jon Jacka Architects

Award

Bolt Hole – Panovscott

Commendation

Italianate House – Renato D’Ettorre Architects

Residential Architecture – Multiple Housing

The Rochford by Fox Johnston.

The Rochford by Fox Johnston.

Image: Benjamin Hosking

Aaron Bolot Award

The Rochford – Fox Johnston

Awards

The Triplex Apartments – Luigi Rosselli Architects

Griffiths Teas – PopovBass

Short Lane – Woods Bagot

Commendation

Inkmakers Place – Jensen Young

Urban Design

Darling Harbour Transformation by Hassell / Hassell and Populous.

Darling Harbour Transformation by Hassell / Hassell and Populous.

Image: Brett Boardman

Lloyd Rees Award

Darling Harbour Transformation – Hassell / Hassell and Populous

Awards

Day Street Apartments – Tzannes and Loftex

East Sydney Community and Arts Centre and Albert Sloss Reserve – Lahznimmo Architects with Spackman Mossop Michaels Landscape Architects

The Connection - Rhodes – Crone Architects

Small Project Architecture

Treetop Studio by Aileen Sage Architects.

Treetop Studio by Aileen Sage Architects.

Image: Tom Ferguson

Robert Woodward Award

Treetop Studio – Aileen Sage Architects

Awards

Montoro Wines Cellar Door – Source Architects

The Beehive – Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects

Commendations

Paper Bird – Plus Minus Design

Laneway Studio – McGregor Westlake Architecture

Islington Park, Maryville – Curious Practice

Heritage (Conservation and Creative Adaptation)

O'Connell Public by Tonkin Zulaikha Greer Architects.

O’Connell Public by Tonkin Zulaikha Greer Architects.

Image: Brett Boardman

Greenway Award for Heritage

Joynton Avenue Creative Precinct – Peter Stutchbury Architecture in association with Design 5 - Architects

Award for Heritage Creative Adaption

O’Connell Public – Tonkin Zulaikha Greer Architects

Award for Heritage Conservation

The Westpac Long Gallery – Design 5 - Architects

Commendation for Heritage, Adaptive re-use

Goonoo Goonoo Station – TKD Architects

Macaria Gallery – Dunn and Hillam Architects

Commendation for Conservation

Emmett Residence – Orwell and Peter Phillips

Sustainable Architecture

Milo Dunphy Award

International House Sydney – Tzannes

Awards

The Beehive – Raffaello Rosselli Architect with Luigi Rosselli Architects

Joynton Avenue Creative Precinct – Peter Stutchbury Architecture for City of Sydney

Commendations

Coogee Beach Centre – Brewster Hjorth Architects

Macquarie University Incubator – Architectus

Cabbage Tree House – Peter Stutchbury Architecture

Paper Bird – Plus Minus Design

Colorbond Award for Steel Architecture

Biripi Clinic by Kaunitz Yeung Architecture.

Biripi Clinic by Kaunitz Yeung Architecture.

Image: Brett Boardman

Sirius by Tao Gofers, NSW Department of Housing with Alexander and Lloyd Architects.

Sirius by Tao Gofers, NSW Department of Housing with Alexander and Lloyd Architects.

Image: Katherine Lu

Award

Biripi Clinic – Kaunitz Yeung Architecture

Commendations

North Avoca Studio – Matt Thitchener Architect

Barangaroo Ferry Wharf – Cox Architecture

Enduring Architecture

Award

Sirius – Tao Gofers, NSW Department of Housing with Alexander and Lloyd Architects

NSW Chapter Prizes

NSW Premier’s Prize

Biripi Clinic – Kaunitz Yeung Architecture

City of Sydney Lord Mayor’s Prize

Barangaroo Ferry Wharf – Cox Architecture

Commendations

333 George Street – Grimshaw with Crone

“Reflection” Memorial – Johnson Pilton Walker and Jess Dare

The Blacket Prize

St Patrick’s Primary School, Lochinvar - Stage 1 – SHAC

NSW Chapter President’s Prize

Deborah Dearing, President of the NSW Architects Registration Board

Emerging Architect Prize

Amelia Holiday and Isabelle Toland, Aileen Sage Architects

David Lindner Prize

Passive Security in Schools: Investigating alternative methods of achieving secure environments in schools by Jamileh Jahangiri, TKD Architects

Marion Mahony Griffin Prize

Oi Choong, Context Landscape Design

More award

See all
Blacksmith Lake Mulwala by The Stella Collective. Winners revealed: 2019 Eat Drink Design Awards

The winners of the 2019 Eat Drink Design Awards were announced at a ceremony in Melbourne on 12 November.

Cumulus Inc. by Pascale Gomes-McNabb. 2019 Eat Drink Design Awards: Hall of Fame

Cumulus Inc. by Pascale Gomes-McNabb.

The Magic Box by Liminal Objects with Van Tuil. 2019 Eat Drink Design Awards: Best Installation Design

The Magic Box by Liminal Objects with Van Tuil.

Most read

Latest on site

Calendar