Winners revealed: 2018 Queensland Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2018 Queensland Architecture Awards.

Queensland chapter president Paul Trotter said, “Architecture has the unique ability to impact upon people’s lives and create a legacy for future generations, this year’s award winners can all be proud of that achievement.”

A number of categories were dominated by projects from regional Queensland, including the top honour in the Public Architecture category, the F. D. G. Stanley Award, which went to Liquid Blu Architects for the Blackwater Aquatic Centre.

<!— /5912001/AAU_AU_MR_side_300x250 —> <div id=’div-gpt-ad-1490926265173-2-mob’> <script> googletag.cmd.push(function() { // googletag.pubads().refresh([gptRespAdSlots[0]]); googletag.display(‘div-gpt-ad-1490926265173-2-mob’); }); </script> </div>

The jury described the centre as “Providing a small mining community with a cool place of respite and aquatic activities for all ages, the bulwark-like outer layer of rammed earth walls wrap themselves around three elevations affording refuge from the harsh environment.”

“The building makes a positive contribution to this community, with the architecture responding sensitively to the climate and its rural context. It is seen as a generous public asset, a welcome refuge and oasis within an otherwise remote and harsh setting.”

Elsewhere, the Robin Dods Award for Residential Architecture - Houses (New) went to Stradbroke House by Tim Bennetton Architects with Gabriel Poole.

“The house appears as a series of tent structures floating above the land,” the jury said. “Indoor and outdoor spaces flow seamlessly into each other embracing the natural surrounding landscape physically and visually.”

Also well represented were projects completed for the 2018 Gold Coast Commonwealth Games, including the Gold Coast Sports and Leisure Centre by BVN and Parklands by AAA (ARM, Arkhefield and Archipelago Architects).

Projects that won an award will automatically be considered for the National Architecture Awards, which will be announced in November.

Blackwater Aquatic Centre by Liquid Blu Architects.

Blackwater Aquatic Centre by Liquid Blu Architects.

Image: Angus Martin

Public Architecture

F. D. G. Stanley Award

Blackwater Aquatic Centre – Liquid Blu Architects

Awards

Curra Community Hall – Bark Design Architects

Les Wilson Barramundi Discovery CentreBud Brannigan Architects

Commendations

Gold Coast Sports and Leisure Centre – BVN

Mary Cairncross Scenic Reserve – Guymer Bailey Architects

Parklands by AAA - Arkhefield, ARM and Archipelago Architects.

Parklands by AAA - Arkhefield, ARM and Archipelago Architects.

Image: John Gollings

Urban Design

Karl Langer Award

ParklandsAAA - Arkhefield, ARM and Archipelago Architects

Award

Beerwah Tower Green – Bark Design Architects

Commendations

Centenary Lakes Nature Play – PAWA Architecture and LandPlan

The Link – Lat27

The Science Place by Hassell.

The Science Place by Hassell.

Image: Andrew Rankin

Educational Architecture

Jennifer Taylor Award

The Science Place – Hassell

Awards

The Centenary Library, Anglican Church Grammar School – Brand and Slater Architects

The Springfield Anglican College - Year 1 Classrooms – Architecture Kōen

Commendations

Griffith University Aquatic Centre – Conrad Gargett

JK Murray Library Extension and Refurbishment – DWP Design Worldwide Partnership

The Stores by Cavill Architects in Association with Jasper Brown Architects.

The Stores by Cavill Architects in Association with Jasper Brown Architects.

Image: Christopher Frederick Jones

Commercial Architecture

Beatrice Hutton Award

The Stores – Cavill Architects in Association with Jasper Brown Architects

Award

Robina Market Hall RedevelopmentThe Buchan Group (architect) and ACME (concept design architect)

Commendation

88 Limestone – Gibson Architects

Gold Coast Sports and Leisure Centre by BVN.

Gold Coast Sports and Leisure Centre by BVN.

Image: Christopher Frederick Jones

Interior Architecture

G. H. M. Addison Award

Gold Coast Sports and Leisure Centre – BVN

Awards

Headricks Lane – SP Studio

Marchetti and Optiko – Cameron and Co

Commendations

1 William Street – Woods Bagot

NAB Place – Woods Bagot

Stradbroke House by Tim Bennetton Architects with Gabriel Poole.

Stradbroke House by Tim Bennetton Architects with Gabriel Poole.

Image: Harry Frith

Residential Architecture – Houses (New)

Robin Dods Award

Stradbroke House – Tim Bennetton Architects with Gabriel Poole

Awards

Carpenter-Hall House – Russell Hall Architects

Tarragindi Steel House – Bligh Graham Architects

V House – Shaun Lockyer Architects

Commendations

Avonlea – Robinson Architects

Tinbeerwah HouseTeeland Architects

Gibbon St by Cavill Architects.

Gibbon St by Cavill Architects.

Image: Christopher Frederick Jones

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Elina Mottram Award

Gibbon St – Cavill Architects

Awards

Camp Hill Cottage – Owen Architecture

One Room Tower – Phorm Architecture and Design with Silvia Micheli and Antony Moulis

Yeronga House – Tim Bennetton Architects

Commendations

Milton Residence – M3architecture

Yarrawonga – Counterpoint Architecture

M3565 Main Beach by Virginia Kerridge Architect.

M3565 Main Beach by Virginia Kerridge Architect.

Image: John Gollings

Residential Architecture – Multiple Housing

Job and Froud Award

M3565 Main BeachVirginia Kerridge Architect

Awards

Abian – Wood Marsh Architecture with Sunland Group

Oxley and Stirling – Elenberg Fraser

Spire Residences – John Wardle Architects

Commendation

Kailani Beach Houses – Andrew Bock Architecture

Northshore Pavilion by Anna O'Gorman Architect.

Northshore Pavilion by Anna O’Gorman Architect.

Image: Christopher Frederick Jones

Small Project Architecture

Hayes and Scott Award

Northshore Pavilion – Anna O’Gorman Architect

Award

Ryan Street Library – Jonathan Goh Architect

Commendations

Dinosaur Canyon Outpost – Cox Architecture

UQ Architecture School Entry – M3architecture

259 Queen Street Main Lobby Refurbishment by Cox Architecture and Ruth Woods Architect.

259 Queen Street Main Lobby Refurbishment by Cox Architecture and Ruth Woods Architect.

Image: Christopher Frederick Jones

Heritage

Commendation

259 Queen Street Main Lobby Refurbishment – Cox Architecture and Ruth Woods Architect

Mary Cairncross Scenic Reserve by Guymer Bailey Architects.

Mary Cairncross Scenic Reserve by Guymer Bailey Architects.

Image: Scott Burrows

Sustainable Architecture

Harry Marks Award

Mary Cairncross Scenic Reserve – Guymer Bailey Architects

Awards

Blackwater Aquatic Centre – Liquid Blu Architects

The Science Place – Hassell

Commendation

Yeronga House – Tim Bennetton Architects

Enduring Architecture

Robin Gibson Award

Townsville Courts of Law - Edmund Sheppard Building – Hall, Phillips and Wilson Architects

Colorbond Award for Steel Architecture

Gold Coast Sports Precinct – BVN

The Australian Institute of Architects Art and Architecture Prize (Qld)

Corps à Corps at the IMA Courtyard – artist: Celine Condorelli, architect: Dirk Yates (Speculative Architecture), landscape designer: Pete Shields

More award

See all
Blacksmith Lake Mulwala by The Stella Collective. Winners revealed: 2019 Eat Drink Design Awards

The winners of the 2019 Eat Drink Design Awards were announced at a ceremony in Melbourne on 12 November.

Cumulus Inc. by Pascale Gomes-McNabb. 2019 Eat Drink Design Awards: Hall of Fame

Cumulus Inc. by Pascale Gomes-McNabb.

The Magic Box by Liminal Objects with Van Tuil. 2019 Eat Drink Design Awards: Best Installation Design

The Magic Box by Liminal Objects with Van Tuil.

Most read

Latest on site

Calendar