2018 Victorian Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2018 Victorian Architecture Awards.

A grand reworking of RMIT University’s central Melbourne campus – the New Academic Street project – was the most fêted project of the night. Designed by a consortium of architecture practices led by architects with links to the university – Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects – the project received the Victorian Architecture Medal, as well as the top prizes in the Urban Design and Educational Architecture categories and awards for Interior Architecture, Sustainable Architecture and the Melbourne Prize.

James Legge, jury chair, said “The collaboration of architects involved in this project has been a highly effective way to bring diversity and richness, and to avoid the single author approach that often marks similar projects.”

“Existing buildings from various eras have been excavated and incised to create arcade-like connections and internal streets. The effect has been to stitch RMIT into the surrounding city fabric, allowing the public in and creating dynamic and engaging environments for the students and staff. The project provides a critical piece of urban design for this area of the city.”

Amy Muir, Victorian chapter president, said the winning projects represented the diversity of work being completed across the state.

“Victorians understand the value of good design and the enormous benefits it brings to building engaged and resilient communities. The award winning architects are not prepared to accept the status quo and have worked incredibly hard to deliver outstanding contributions to our state’s architecture and infrastructure landscape.”

Winners will progress to the National Architecture Awards, to be announced in November. All entries will be exhibited at No Vacancy Gallery QV from 22 May to 3 June.

The winners of the 2018 Victorian Architecture Awards are:

Victorian Architecture Medal

New Academic Street, RMIT University Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

Public Architecture

Bunjil Place by FJMT.

Bunjil Place by FJMT.

Image: John Gollings

William Wardell Award

Bunjil PlaceFJMT

Awards

Bendigo Hospital – Silver Thomas Hanley with Bates Smart

North Fitzroy Library and Community Hub – Group GSA

Public Architecture jury: Jane Williams (John Wardle Architects, chair), Suzannah Waldron (Searle x Waldron Architecture), Christon Batey-Smith (DesignInc).

Urban Design

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture.

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture.

Image: Peter Bennetts

Joseph Reed Award

New Academic Street, RMIT University Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

Awards

Koondrook Wharf – Terroir

Deakin Link – Watson Architecture and Design

Urban Design jury: James Legge (Six Degrees Architects, chair), Emily Kilvington (NH Architecture), Tim Pyke (Baldasso Cortese).

Educational Architecture

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects.

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects.

Image: Peter Bennetts

Henry Bastow Award

New Academic Street, RMIT University Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

Awards

The Geoff Handbury Science and Technology Hub, Melbourne Grammar School – Denton Corker Marshall

Monash University Learning and Teaching Building – John Wardle Architects

Victorian College of the Arts former Mounted Police StablesKerstin Thompson Architects

Commendation

18 Innovation Walk Revitalisation Project – Kosloff Architecture, Callum Morton and MAP (Monash Art Projects)

Educational Architecture jury: Jesse Judd (ARM Architecture, chair), Ben Milbourne (NAAU), Catherine Duggan (Peter Elliott Architecture and Urban Design).

Commercial Architecture

Barwon Water by GHD Woodhead.

Barwon Water by GHD Woodhead.

Image: Trevor Mein

Sir Osborn McCutcheon Award

Barwon Water – GHD Woodhead

Awards

Jackalope Carr

Mercedes Me – Jackson Clements Burrows

Commendation

GMHBA Stadium – Populous

Commercial Architecture jury: Reno Rizzo (Inarc Architects, chair), Justin Noxon (Noxon Architecture), Emily Chalk (Kosloff Architecture).

Heritage Architecture

North Melbourne Terrace by Matt Gibson Architecture and Design.

North Melbourne Terrace by Matt Gibson Architecture and Design.

Image: Derek Swalwell

John George Knight Award

North Melbourne Terrace – Matt Gibson Architecture and Design

Awards

St Vincents Place Residence – B.E Architecture

Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables Kerstin Thompson Architects

Heritage Architecture jury: Tim O’Sullivan (Multiplicity, chair), Sarah Bryant (Bryant Alsop Architects), Steffen Welsch (Steffen Welsch Architects).

Interior Architecture

Our Lady of Good Counsel Church Deepdene by Law Architects.

Our Lady of Good Counsel Church Deepdene by Law Architects.

Image: Drew Echberg

Marion Mahony Award

Our Lady of Good Counsel Church Deepdene – Law Architects

Awards

Boneo Country House – John Wardle Architects

Monash University Learning and Teaching Building – John Wardle Architects

New Academic Street, RMIT UniversityLyons with NMBW Architecture Studio, MvS Architecture, Harrison and White and Maddison Architects

Station Street House – Robert Simeoni Architects

Commendations

Henry Street House – Eugene Cheah Architecture

Victorian College of the Arts former Mounted Police StablesKerstin Thompson Architects

Armadale Residence – Rob Mills Architecture and Interiors Station

Space and Time – Russell and George

Interior Architecture jury: Maria Danos (Maria Danos Architecture, chair), Bianca Hung (Hayball), Nicholas Braun (Sibling Architecture).

Residential Architecture – Houses (New)

Compound House by March Studio.

Compound House by March Studio.

Image: Peter Bennetts

Harold Desbrowe-Annear Award

Compound House – March Studio

Awards

Park House – Kerstin Thompson Architects

House on the Coast – Sean Godsell Architects

Towers Road House – Wood Marsh Architecture

Commendations

Moonah Home – Bellemo and Cat

Humble House Coy Yiontis Architects

Triangle House – Molecule Studio

Residential Architecture – Houses (New) jury: Robert McBride (McBride Charles Ryan, chair), Adriana Hanna (Kennedy Nolan), Scott Woodward (Wowowa Architects).

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

King Bill by Austin Maynard Architects.

King Bill by Austin Maynard Architects.

Image: Derek Swalwell

John and Phyllis Murphy Award

King Bill – Austin Maynard Architects

Awards

Hatherlie – Andrew Simpson Architects

The Kite – Architecture Architecture

Boneo Country House – John Wardle Architects

Station Street House – Robert Simeoni Architects

Commendations

Dark Light House – MRTN Architects

Old Be-al – FMD Architects

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions) jury: Graham Burrows (Jackson Clements Burrows, chair), Matt Rawlins (Figureground Architecture), Kristin Green (KGA).

Residential Architecture – Multiple Housing

Nightingale 1 by Breathe Architecture.

Nightingale 1 by Breathe Architecture.

Image: Peter Clarke

Best Overend Award

Nightingale 1 – Breathe Architecture

Awards

35 Spring Street – Bates Smart

Campbell Street – DKO Architecture and SLAB

Averi – Jackson Clements Burrows

C. F. Row – Woods Bagot

Commendations

Parkville Townhouses – Fieldwork

Elwood House – Woods Bagot

Residential Architecture – Multiple Housing jury: Ann Lau (Hayball, chair), Mark Austin (Austin Maynard Architects), Neil de la Coeur (Bird de la Coeur Architects).

Small Project Architecture

Sorrento Visitor Centre by Workshop Architecture.

Sorrento Visitor Centre by Workshop Architecture.

Image: John Gollings

Kevin Borland Award

Sorrento Visitor Centre – Workshop Architecture

Awards

Campbell Street – DKO Architecture and SLAB

Koondrook Wharf – Terroir

Commendations

Garden Wall (NGV Architecture Commission) Retallack Thompson and Other Architects

Elgin Street Residence – Sonelo Design Studio

Small Project Architecture jury: Juliet Moore (Edwards Moore, chair), Gumji Kang (NH Architecture), Ben Tole (ARM Architecture).

Sustainable Architecture

Nightingale 1 by Breathe Architecture.

Nightingale 1 by Breathe Architecture.

Image: Eve Wilson

Allan and Beth Coldicutt Award

Nightingale 1 – Breathe Architecture

Awards

Barwon Water – GHD Woodhead

New Academic Street, RMIT UniversityLyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

Commendation

North Fitzroy Library and Community Hub – Group GSA

Sustainable Architecture jury: James Staughton (Workshop Architecture, chair), Alix Smith (Hassell), Jose Alfano (Studio Alfano).

Melbourne Prize

New Academic Street, RMIT UniversityLyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

Nightingale 1 – Breathe Architecture

Melbourne Prize jury: Shelley Penn (Shelley Penn Architect, chair), Simon Knott (BKK Architects), Tania Davidge (Openhaus).

Regional Prize

Koondrook Wharf by Terroir.

Koondrook Wharf by Terroir.

Image: Adam Gibson

Koondrook Wharf – Terroir

Regional Prize jury: Emma Jackson (RMIT, chair), Nick Bourns (Lyons), Emily Watson (Make Architecture).

Colorbond Award for Steel Architecture

Bugiga Hiker Camp - Grampians National Park by Sean Godsell Architects.

Bugiga Hiker Camp - Grampians National Park by Sean Godsell Architects.

Image: Sean Godsell Architects

Award

Bugiga Hiker Camp - Grampians National Park – Sean Godsell Architects

Commendation

Unfolding House – Sibling Architecture

Colorbond Award jury: Alison Nunn (Alison Nunn Architects, chair), Michael Bouteloup (Bourke and Bouteloup Architects), Luca Vezzosi (John Wardle Architects).

Enduring Architecture Award

Yarra Footbridge at Southbank – Cocks Carmichael Whitford

More award

See all
Bendigo Hospital Project by Oculus with Paul Thompson 2019 National Landscape Architecture Awards announced

The Australian Institute of Landscape Architects has announced the winners of the 2019 National Landscape Architecture Awards.

Cloud Cottage by Takt Studio. 2019 NSW Country Division Awards

The Australian Institute of Architects has revealed the winners of the 2019 edition of the NSW Country Division Awards.

Devonport Living City Stage 1 by Lyons with Maddison Architects and Birrelli. Shortlist revealed: 2019 National Architecture Awards

Buildings that demonstrate the value of architecture through public benefit and commitments to social and environmental sustainability make up the shortlist of the 2019 National …

Manly Greenhouse by Luchetti Krelle. Shortlist revealed: 2019 Eat Drink Design Awards

Ninety-four entries have been shortlisted in the 2019 Eat Drink Design Awards.

Most read

Latest on site

Calendar