Endorsed by

2019 Victorian Architecture Awards shortlist

The Australian Institute of Architects has announced the shortlist for the 2019 Victorian Architecture Awards. From 248 entires, 89 projects have been shortlisted across 14 categories.

“At a time where we are acutely aware of the issues that our industry is facing due to increased procurement and economic pressures, the awards provide an opportunity to acknowledge the significant efforts made by architects, clients, consultants and contractors to provide quality built outcomes,” said Amy Muir, Victorian chapter president.

The Institute also noted the increased number of public projects on the shortlist. “The design outcomes achieved via the shortlisted public architecture projects define the important role that the public realm plays in providing exemplar-built outcomes that support our growing communities and provide a legacy for future generations,” Muir said. “With population density rising across our cities, public space becomes an incredibly valuable commodity – not only from an economic perspective, but more importantly for the wellbeing of our communities.”

The winners of the 2019 Victorian Architecture Awards will be announced on 28 June.

The shortlisted projects for the 2019 Victorian Architecture Awards are:

Public Architecture

Parliament of Victoria Members' Annexe by Peter Elliott Architecture and Urban Design.

Parliament of Victoria Members’ Annexe by Peter Elliott Architecture and Urban Design.

Image: John Gollings

Buxton Contemporary – Fender Katsalidis

Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal – Cox Architecture

Frankston StationGenton

Melbourne Convention and Exhibition Centre ExpansionNH Architecture and Woods Bagot

Melbourne Jetbase – Cox Architecture

Parliament of Victoria Members’ AnnexePeter Elliott Architecture and Urban Design

Port of Sale – FJMT

Rosanna Station – MGS Architects and Jacobs Architects

St Albans Station – Hassell

The Club StandBates Smart

West Gippsland Arts Centre – Williams Ross Architects

Public Architecture jury: Rosemary Burne (Chair, Conrad Gargett) Simon Knott (BKK Architects) and Anne Clisby (Denton Corker Marshall)

Urban Design

Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal by Cox Architecture with Aspect Studios.

Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal by Cox Architecture with Aspect Studios.

Image: Peter Clarke

Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal – Cox Architecture with Aspect Studios

Parliament of Victoria Members’ AnnexePeter Elliott Architecture and Urban Design

Rosanna Station – MGS Architects and Jacobs Architects

South Melbourne Primary SchoolHayball

Swan Street Bridge Upgrade – BKK Architects with McGregor Coxall and Relume

Urban Design yury: Adam Pustola (Chair, Lyons) Veryan Curnow (Jackson Clements Burrows Architects), Jocelyn Chiew (Monash University)

Educational Architecture

Monash University Caulfield Library Refurbishment by John Wardle Architects.

Monash University Caulfield Library Refurbishment by John Wardle Architects.

Image: Dianna Snape

Albert Park College Liberal Arts Centre – Jackson Clements Burrows Architects

Biomedical Learning and Teaching Building, Monash UniversityDenton Corker Marshall

Braemar College Stage 1, Middle School – Hayball

Christ Church Grammar School Main Campus Redevelopment – Sally Draper Architects in association with Mcldowie Partners

Monash University Caulfield Library Refurbishment – John Wardle Architects

Moot Court Learning Precinct for the Monash Faculty of Law – Jackson Clements Burrows Architects

Northcote High School Performing Arts and VCE Centre – Kerstin Thompson Architects

Prahran High SchoolGray Puksand

South Melbourne Primary SchoolHayball

Educational Architecture jury: Michael McKenna (Chair, Michael McKenna), Emily Chalk (Kosloff Architecture) and Sean van der Velden (Peter Elliott Architecture and Urban Design)

Commercial Architecture

Melbourne Central Arcade by Kennedy Nolan.

Melbourne Central Arcade by Kennedy Nolan.

Image: Derek Swalwell

ArtBank – Edition Office

Melbourne Central Arcade – Kennedy Nolan

Melbourne Jetbase – Cox Architecture

Private Women’s Club – Kerstin Thompson Architects

Pt Leo Estate – Jolson

RACV Cape Schanck Resort – Wood Marsh Architecture

United Places Botanic Gardens South Yarra – Carr

Commercial Architecture jury: Tim Leslie (Chair, Bates Smart), Anna Maskiell (Public Realm Lab), Domenic Cerantonio (Cera Stribley Architects)

Heritage

Sacred Heart Building Abbotsford Convent Foundation by Kerstin Thompson Architects.

Sacred Heart Building Abbotsford Convent Foundation by Kerstin Thompson Architects.

Image: Derek Swalwell

Albert Park College Liberal Arts Centre – Jackson Clements Burrows Architects

Bendigo Soldiers’ Memorial Institute – Lovell Chen

Classical Gas - Original Stereo Version – Multiplicity with Mel Ogden Landscapes

Flinders Street Station Façade Strengthening and Conservation – Lovell Chen

Kagan House – Kennedy Nolan

Loch Street House – Donald Gallagher and Shelley Penn Architect

Monash Caulfield, Buildings D, E and G – NMBW Architecture Studio

Parliament of Victoria Members’ AnnexePeter Elliott Architecture and Urban Design

Royal Mint Wall Remediation – HLCD with Ingegnaria and Oculus

Sacred Heart Building Abbotsford Convent Foundation – Kerstin Thompson Architects

The Bank, Vaughan – Maria Danos Architecture

Heritage jury: Matt Gibson (Chair, Matt Gibson Architecture and Design), Janet Beeston (Frontier Heritage), adn Vicki McLean (Heritage Victoria).

Interior Architecture

Kia Ora Apartment by Baracco and Wright Architects.

Kia Ora Apartment by Baracco and Wright Architects.

Image: Rory Gardiner

2 Southbank – BVN

Denton Corker Marshall Studio – Denton Corker Marshall

Kia Ora Apartment – Baracco and Wright Architects

Melbourne Central Arcade – Kennedy Nolan

Parliament of Victoria Members’ AnnexePeter Elliott Architecture and Urban Design

Powell Street House – Robert Simeoni Architects

Private Women’s Club – Kerstin Thompson Architects

The Club Stand – Bates Smart

United Places Botanic Gardens South Yarra – Carr

Whitlam PlaceFreadman White in collaboration with Anon Studio

Interior Architecture jury: Karen Alcock (Chair, MAA), Eugene Cheah (Cheah Saw Architecture), and Oliver Duff (Clare Cousins Architects).

Residential Architecture – Houses (New)

Daylesford Longhouse by Partners Hill.

Daylesford Longhouse by Partners Hill.

Image: Rory Gardiner

Ballarat House – Eldridge Anderson

Bluff House – Rob Kennon Architects

Canopy House – Leeton Pointon Architects and Interiors

Cornerstone House – Splinter Society Architecture

Daylesford Longhouse – Partners Hill

Fitzroy Lane – Kennedy Nolan

Hawthorn House – Edition Office

House in the Hills – Sean Godsell Architects

North Melbourne House – NMBW Architecture Studio

Point Lonsdale House – Edition Office

Sandy Point House – Kennedy Nolan

Springhill House – Lovell Burton Architecture

St Andrews Beach House – Austin Maynard Architects

Residential Architecture – Houses (New) jury: Rodney Eggleston (Chair, March Studio), Andrew Simpson (Andrew Simpson Architects), and Claire Humphreys (Kerstin Thompson Architects).

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Brick and Gable House by Breathe Architecture.

Brick and Gable House by Breathe Architecture.

Image: Benjamin Hosking

182 Rose – Fieldwork

Acheson Place – Workshop Architecture

Brick and Gable House – Breathe Architecture

Caroline House – Kennedy Nolan

Cascade House – Atelier Red and Black

Edsall Street – Ritz and Ghougassian

Fitzroy Terrace – Taylor Knights

Garden Wall House – Make Architecture

Grant House – Austin Maynard Architects

Light Corridor House – Figr

Oak House – Kennedy Nolan

Powell Street House – Robert Simeoni Architects

South Yarra House – AM Architecture

Storybook House – Folk Architects

York St Residence – Jackson Clements Burrows Architects

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions) jury: Jane Caught (Chair, Sibling Architecture), Antony Martin (MRTN Architects), and Michael Roper (Architecture Architecture)

Residential Architecture – Multiple Housing

Nth Fitzroy Apartments by Fieldwork.

Nth Fitzroy Apartments by Fieldwork.

Image: Rory Gardiner

Clyde Mews – Six Degrees Architects

Farmer Street – MA Architects

Hawke and King – Six Degrees Architects

Iglu Franklin Street – Bates Smart

Little Oxford – Kennedy Nolan

Nth Fitzroy Apartments – Fieldwork

Scarborough and Welkin – Justin Mallia Architecture

Whitlam Place – Freadman White in collaboration with Anon Studio

Residential Architecture – Multiple Housing jury: Richard Middleton (Chair, Hassell), Bonnie Herring (Breathe Architecture), and Jesse Linardi (DKO Architecture).

Small Project Architecture

Smiths Beach Surf Life Saving Tower by MRTN Architects.

Smiths Beach Surf Life Saving Tower by MRTN Architects.

Image: Jesse Marlow

DoublegroundMuir and Openwork

Jock Comini Reserve Amenities – Kerstin Thompson Architects

New Agency – Sibling Architecture

Smiths Beach Surf Life Saving Tower – MRTN Architects

Sunda Bar and Restaurant – Kerstin Thompson Architects

Super FieldBaracco and Wright Architects

Tiny Home – Maddison Architects

Together Apart – Architecture Architecture

Small Project Architecture jury: Keith Streames (Chair, Streames Architects), Natalie Miles (Austin Maynard Architects), and Jamie Sormann (Foomann Architects).

Sustainable Architecture

Hawke and King by Six Degrees Architects.

Hawke and King by Six Degrees Architects.

Image: Greg Elms

Bendigo Soldiers’ Memorial Institute – Lovell Chen

Eltham North Adventure Playground – Gardiner Architects with Jeavons Landscape Architects

Hawke and King – Six Degrees Architects

Loch Street House – Donald Gallagher and Shelley Penn Architect

MPavilion – Estudio Carme Pinos and Zilka Studio

Parliament of Victoria Members’ AnnexePeter Elliott Architecture and Urban Design

Rivergum Residential Treatment Centre – Guymer Bailey Architects

Scarborough and Welkin – Justin Mallia Architecture

Tiny Home – Maddison Architects

Sustainable Architecture jury: Marika Neustupny (Chair, NMBW), Emma Gauder (Architects EAT), and Andrew Walter (Woods Bagot).

Melbourne Prize

Private Women’s Club by Kerstin Thompson Architects.

Private Women’s Club by Kerstin Thompson Architects.

Image: Derek Swalwell

Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal – Cox Architecture with Aspect Studios

Parliament of Victoria Members’ AnnexePeter Elliott Architecture and Urban Design

Private Women’s Club – Kerstin Thompson Architects

South Melbourne Primary SchoolHayball

The Club StandBates Smart

Melbourne Prize jury: Jane Williams (Chair, John Wardle Architects), Alix Smith (Hassell), and Stefano Scalzo (Victorian Health and Human Services Building Authority).

Regional Prize

Port of Sale by FJMT.

Port of Sale by FJMT.

Image: John Gollings

Cobram Library and Learning Centre – Cohen Leigh Architects

Jock Comini Reserve Amenities – Kerstin Thompson Architects

Port of Sale – FJMT

Pt Leo Estate – Jolson

Regional Prize jury: Kim Irons (Chair, Irons McDuff Architecture), Sarah Zahradnik (NH Architecture), and Kim Bridgland (Edition Office).

Colorbond Award for Steel Architecture

House in the Hills by Sean Godsell Architects.

House in the Hills by Sean Godsell Architects.

Image: Earl Carter

House in the Hills – Sean Godsell Architects

Peter Mathieson Pavilion – CO-OP Studio

Rosanna Station – MGS Architects and Jacobs Architects

Springhill House – Lovell Burton Architecture

The Cinema Complex at the District Docklands – NH Architecture

Colorbond Award for Steel Architecture jury: Dr Leanne Zilka (Chair, Zilka Studio), Aimee Goodwin (Project 12 Architecture), and Tim Wilson (Folk Architects).

More award

See all
Devonport Living City Stage 1 by Lyons with Maddison Architects and Birrelli. 2019 Tasmanian Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2019 Tasmanian Architecture Awards.

Maitland Riverlink by Chrofi with McGregor Coxall. 2019 NSW Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2019 NSW Architecture Awards.

Place de la Brèche, Niort (France) by Studio Milou. 2019 International Chapter Architecture Awards

The work of Australian architects around the world has been honoured at the Australian Institute of Architects’ 2019 International Chapter Awards.

University of South Australia Cancer Research Institute by Swanbury Penglase with BVN. 2019 SA Architecture Awards

The 2019 South Australian Architecture Awards were announced in Adelaide on 29 June.

Calendar