Endorsed by

Winners revealed: 2017 National Architecture Awards

Regional projects and the work of emerging architects feature prominently in the Australian Institute of Architects’ 2017 National Architecture Awards.

Officer Woods, a WA-based practice only a decade old, trounced all others to take out top award for Public Architecture for its East Pilbara Arts Centre. The jury described it as a “masterstroke building-within-a-building concept” that “enabled “a group of remote Indigenous artists to make a substantial and tangible contribution to a town centre, thereby exemplifying reconciliation in this country.”

Ken Maher, jury chair and immediate past president of the Australian Institute of Architects said the projects entered into the 2017 awards were “truly exceptional work” and that the process of judging them was filled with an “unspoken shared sense of joy and admiration.”

“The jury gave preference to projects demonstrating the contribution architecture can make to the public good; projects that were inventive in their responses to context, site and program; and those that celebrated an understanding of materials and making,” Maher said.

“In reflecting on the state of architecture as observed from the visits, we were reassured by the maturity, creativity and accomplishment demonstrated by the profession across the board, from well-recognized practitioners to emerging practices and younger architects.

“Public architecture projects were strong, particularly in their contribution to community and their social and cultural benefits, where design invention has expanded the brief and delivered extraordinary value.”

In 2017, 983 entries were received, making it the largest field of entries in the almost four-decade-long history of the National Architecture Awards. In all, 72 projects were shortlisted with 44 receiving awards and commendations across 14 categories.

For the full jury report, click here.

The winners are:

East Pilbara Arts Centre (WA) by Officer Woods Architects.

East Pilbara Arts Centre (WA) by Officer Woods Architects.

Image: Robert Frith

Public Architecture

Sir Zelman Cowen Award

East Pilbara Arts Centre (WA) – Officer Woods Architects

National Awards

Juanita Nielsen Community Centre (NSW) – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney

The Globe (Qld) – Brian Hooper Architect and M3 Architecture (architects in association)

Sunshine Coast University Hospital (Qld) – Architectus Brisbane and HDR Rice Daubney as Sunshine Coast Architects

National Commendation

Act for Kids Child and Family Centre of Excellence (Qld) – M3 Architecture

Frank Bartlett Library and Moe Service Centre (Vic) by FJMT.

Frank Bartlett Library and Moe Service Centre (Vic) by FJMT.

Image: John Gollings

Urban Design

Walter Burley Griffin Award

Frank Bartlett Library and Moe Service Centre (Vic) – FJMT

National Award

The Goods Line (NSW) – Aspect Studios with CHROFI

East Sydney Early Learning Centre (NSW) by Andrew Burges Architects in association with City of Sydney.

East Sydney Early Learning Centre (NSW) by Andrew Burges Architects in association with City of Sydney.

Image: Peter Bennetts

Educational Architecture

Daryl Jackson Award

East Sydney Early Learning Centre (NSW) – Andrew Burges Architects in association with the City of Sydney

National Awards

Albert Park College Environmental Arts Hub (Vic) – Six Degrees Architects

St Joseph’s Nudgee College Hanly Learning Centre (Qld) – M3 Architecture

UQ Forgan Smith Building – TC Beirne School of Law and Walter Harrison Library Refurbishment (Qld) – BVN

The EY Centre (NSW) by FJMT.

The EY Centre (NSW) by FJMT.

Image: Gareth Hayman

Commercial Architecture

Harry Seidler Award

The EY Centre (NSW) – FJMT

National Award

Willinga Park (ACT) – Cox Architecture

National Commendation

New Acton Nishi (ACT) – Fender Katsalidis Architects

Indigo Slam (NSW) by Smart Design Studio.

Indigo Slam (NSW) by Smart Design Studio.

Image: David Roche

Interior Architecture

Emil Sodersten Award

Indigo Slam (NSW) – Smart Design Studio

National Award

UQ Forgan Smith Building – TC Beirne School of Law and Walter Harrison Library Refurbishment (Qld) – BVN

National Commendations

Canberra Airport – International (ACT) – Guida Moseley Brown Architects

The Gipson Commons, St Michael’s Grammar School (Vic) – Architectus

Amanemu (Japan) by Kerry Hill Architects.

Amanemu (Japan) by Kerry Hill Architects.

Image: Nacasa Partners

International Architecture

Jørn Utzon Award

Amanemu (Japan) – Kerry Hill Architects

Australian Award

Skyville at Dawson (Singapore) – WOHA

Tamarama House (NSW) by Durbach Block Jaggers Architects.

Tamarama House (NSW) by Durbach Block Jaggers Architects.

Image: John Gollings

Residential Architecture – Houses (New)

Robin Boyd Award

Tamarama House (NSW) – Durbach Block Jaggers Architects

National Awards

Cape Tribulation House (Qld) – M3 Architecture

Coogee House (NSW) – Chenchow Little

Mitti Street House (Qld) – James Russell Architect

National Commendations

Dark Horse (Vic) – Architecture Architecture

Rose House (Vic) – Baracco and Wright Architects

Captain Kelly's Cottage (Tas) by John Wardle Architects.

Captain Kelly’s Cottage (Tas) by John Wardle Architects.

Image: John Wardle Architects

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Eleanor Cullis-Hill Award

Captain Kelly’s Cottage (Tas) – John Wardle Architects

National Awards

Annandale House (NSW) – Welsh and Major Architects

Burleigh Street House (Qld) – ME

Jac (NSW) – Panovscott

National Commendation

Dornoch Terrace House (Qld) – James Russell Architect

Tropology for DHA (NT) by Troppo Architects.

Tropology for DHA (NT) by Troppo Architects.

Image: Troppo Architects

Residential Architecture – Multiple Housing

Frederick Romberg Award

Tropology for DHA (NT) – Troppo Architects

National Award

Crown 515 (NSW) – Smart Design Studio

National Commendation

RMIT Bundoora West Student Accommodation (Vic) – Richard Middleton Architects (RMA)

Lizard Log Amenities (NSW) by CHROFI.

Lizard Log Amenities (NSW) by CHROFI.

Image: Simon Whitbread

Small Project Architecture

Nicholas Murcutt Award

Lizard Log Amenities (NSW) – CHROFI

National Award

North Bondi Amenities (NSW) – Sam Crawford Architects with Lymesmith

National Commendation

The Piano Mill (Qld) – Conrad Gargett

Central Park Sydney (NSW) by Tzannes and Cox Richardson and Foster and Partners.

Central Park Sydney (NSW) by Tzannes and Cox Richardson and Foster and Partners.

Sustainable Architecture

David Oppenheim Award

Central Park Sydney (NSW) – Tzannes and Cox Richardson and Foster and Partners

National Award

88 Angel St (NSW) – Steele Associates Architects

National Commendations

Gen Y Demonstration Housing Project (WA) – David Barr Architect

Mt Alvernia College Anthony and La Verna Buildings (Qld) – M3 Architecture

Albert Park College Environmental Arts Hub (Vic) by Six Degrees Architecture.

Albert Park College Environmental Arts Hub (Vic) by Six Degrees Architecture.

Image: Simon James

Heritage

Lachlan Macquarie Award

Albert Park College Environmental Arts Hub (Vic) – Six Degrees Architects

National Awards

100 Harris Street (NSW) – SJB

Juanita Nielsen Community Centre (NSW) – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney

National Commendations

Captain Kelly’s Cottage (Tas) – John Wardle Architects

Embassy of Sweden (ACT) – Guida Moseley Brown Architects

17 Wylde Street (designed 1948, completed 1951) by Aaron M. Bolot.

17 Wylde Street (designed 1948, completed 1951) by Aaron M. Bolot.

Image: Ramsay Photo Works/National Museum of Australia

Enduring Architecture

National Award

17 Wylde Street (NSW) – Aaron M Bolot

Arts West, University of Melbourne by ARM Architecture and Architectus.

Arts West, University of Melbourne by ARM Architecture and Architectus.

Image: Warwick Baker

Colorbond Award for Steel Architecture

Arts West, University of Melbourne (Vic) – ARM Architecture and Architectus

Tent House (Qld) by Sparks Architects.

Tent House (Qld) by Sparks Architects.

Image: Christopher Frederick Jones

People’s Choice Award

Tent House (Qld) – Sparks Architects

Related topics

More award

See all
Empire by Austin Maynard Architects. 2019 ACT Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2019 ACT Architecture Awards.

HOTA Outdoor Stage by ARM Architecture. 2019 Queensland Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2019 Queensland Architecture Awards.

MPH HQ by Sue Dugdale and Associates. 2019 NT Architecture Awards

The Australian Institute of Architects has announced the winners of the NT Architecture Awards.

Usfin by George Livissianis. Winners revealed: 2019 Australian Interior Design Awards

A “genuinely clever” design for a Sydney hair salon has won the Premier Award for Australian Interior Design at the 2019 Australian Interior Design Awards.

Most read

Latest on site

Calendar