Endorsed by

2013 WA Architecture Awards

Collaborations were king at the 2013 Western Australian Architecture Awards, from the Australian Institute of Architects, announced on Friday 5 July, at the Perth Concert Hall. Perth Arena by ARM Architecture and Cameron Chisholm Nicol was awarded four times, receiving the state’s top honour – the George Temple Poole Award – along with the Jeffrey Howlett Award for Public Architecture, an Interior Architecture Award and the Colorbond Award for Steel Architecture. The Brookfield Place by Hassell and Palassis Architects received the named awards for Heritage, Commercial Architecture and Urban Design.

Perth Arena by ARM Architecture & Cameron Chisholm Nicol, joint venture architects.

Image: Greg Hocking

2013 WA Architecture Awards

George Temple Poole Award

Perth ArenaARM Architecture & Cameron Chisholm Nicol, joint venture architects

Perth Arena by ARM & CCN Joint Venture Architects.

Image: John Gollings

Jeffrey Howlett Award for Public Architecture

Perth ArenaARM Architecture & Cameron Chisholm Nicol, joint venture architects

Brookfield Place by Hassell and Fitzpatrick + Partners.

Image: Peter Bennetts

Public Architecture Awards

Baldivis Secondary College – JCY Architects and Urban Designers
The Office of the Premier and Cabinet Room – Cox Howlett & Bailey Woodland
West Kimberley Regional Prison – TAG Architects and iredale pedersen hook architects (architects in association)

Brookfield Place by Hassell and Fitzpatrick + Partners.

Image: Peter Bennetts

Commendations

All Saints’ College Performing Arts Theatre – Parry & Rosenthal Architects
Dongara District High School – Bateman Architects in association with Design Inc
Guildford Grammer School Catalyst Building – Christou Design Group

The John Septimus Roe Award for Urban Design

Brookfield Place – Hassell and Fitzpatrick + Partners

Urban Design Award

Old Port of Arthur Head Reserve Upgrade – Donaldson+Warn Architects

John Septimus Roe Anglican Community School (JSRACS) Kindergarten, Beechboro Campus by Brooking Design.

Image: Heather Robbins

Commendation

West Kimberley Regional Prison – TAG Architects iredale pedersen hook architects (architects in association)

Ross Chisholm and Gil Nicol Award for Commercial Architecture

Brookfield Place – Hassell and Fitzpatrick + Partners

Commercial Architecture Awards

MG/GT Administration Building – CODA Studio and Mark Phillips Architect
Shiro Izakaya Restaurant Pavillion – The Buchan Group, Perth

Commendation

28 Troode Street – The Buchan Group, Perth

Campbell House by Kerry Hill Architects.

Image: Angus Martin

Julius Elischer Award for Interior Architecture

John Septimus Roe Anglican Community School (JSRACS) Kindergarten, Beechboro Campus – Brooking Design

Interior Architecture Awards

All Saints’ College Performing Arts Theatre – Parry & Rosenthal Architects
Perth ArenaARM Architecture & Cameron Chisholm Nicol, joint venture architects
The Office of the Premier and Cabinet Room – Cox Howlett & Bailey Woodland

Commendations

0722 I Cedar House – Craig Steere Architects
BHP Billiton Workplace – Hassell
The Merrywell – Taylor Robinson

The Marshall Clifton Award for Residential Architecture – Houses

Campbell House – Kerry Hill Architects

Fremantle Additions by Jonathan Lake Architects.

Image: Robert Frith

Residential Architecture Awards – Houses

Forrest Street Residence – Chindarsi Architects and Osnat Harlap
Ingemar – Kerry Hill Architects

Commendations

A Suburban Beach House – David Barr and Ross Brewin (architects in association)
Dress Circle Residence – Optimum Resource Architects
Quindalup House – Banham Architects

The Peter Overman Award for Residential Architecture – Houses (Alterations + Additions)

Fremantle Additions – Jonathan Lake Architects

Lime Street by Formworks Architecture.

Image: Robert Frith

Residential Architecture Award – Houses (Alterations + Additions)

Claremont House – Pendal and Neille

Commendation

Paddington Street – Mountford Architects

The Harold Krantz Award for Residential Architecture – Multiple Housing

Lime Street – Formworks Architecture

St George’s College, Chapel & Dining Hall by Palassis Architects.

Image: Andrew Pritchard

Commendations

Building for Diversity – CODA Studio
East Kimberley Development Package Transitional Housing for the Department of Housing – iredale pedersen hook architects
Fitzgerald Street Housing Development – JCY Architects and Urban Designers
Stockdale Lodge – Bernard Seeber

Margaret Pitt Morison Award for Heritage

Brookfield Place – Hassell and Palassis Architects

Kings Park Education by Donaldson+Warn Architects.

Image: Dmax Photography

Heritage Architecture Award

St George’s College, Chapel & Dining Hall – Palassis Architects

Commendations

The Office of the Premier and Cabinet Room – Cox Howlett & Bailey Woodland
WA Ballet Centre (former WA Institute for the Blind) – Sandover Pinder Architects

The Iwan Iwanoff Award for Small Project Architecture

Kings Park Education – Donaldson+Warn Architects

Small Project Architecture Awards

Fremantle Additions – Jonathan Lake Architects
Perth Zoo Entry Upgrade – Chindarsi Architects

West Kimberley Regional Prison by TAG Architects and iredale pedersen hook architects (architects in association).

Image: Peter Bennetts

Commendations

Coghlan Road – Klopper & Davis Architects
The Deck, Café Lounge – The Buchan Group, Perth

The Wallace Greenham Award for Sustainable Architecture

West Kimberley Regional Prison – TAG Architect iredale pedersen hook architects (architects in association)

Sustainable Architecture Award

one2six ashton – Sorensen Architects

Commendation

Baldivis Secondary College – JCY Architects and Urban Designers

Colorbond Award for Steel Architecture

Perth Arena – ARM Architecture & Cameron Chisholm Nicol, joint venture architects

Commendation

ECU Joondalup Rain Screen – T & Z Architects

Mondoluce Lighting Award

Campbell House – Kerry Hill Architects

Juries

Public: Tina Arthur, Peter Hobbs, Kate Hislop, Blane Brackenridge.

Residential – Houses (New): Fred Chaney, Michael Savage, David McLoughlin, Craig Cooksle.

Residential – Alts + Adds: Nathan Steele, David Barr, Colm McCormack - FMC, Annika Korzeniewski.

Residential – Multi Housing: Peter Kernot, Craig Steere, Patrick Kosky, Jacqui Wayman (Dulux).

Heritage: Eamon Broderick, Caroline Stokes, Marcus Collins.

Urban: David Hartree, Emma Williamson, Peter Keleman, Bindi House.

Commercial: Max Zuvela, Melinda Payne, Jean Mic Perrine, Alan Parker, (Austim).

Interior: Adam Roxby, Ben Mountford, Andrew Ainsworth, Caterina Sharpe, (The Laminex Group).

Small Projects: Lee Syminton, Richard Hart, Stephen Parkin, Harvey Symmons (TPS).

Sustainable: Sophie Giles, Ben Braham, Anna Evangalisti (Landcorp), Frank Dilizia (Georgio).

Steel: Darryl Way, Patrick Beale, Ray Basham, Monica Macaskill, (BlueScope Steel).

Lighting: Catherine Watts, Liliana Mironov, Rod Mollett.

George Temple Poole: Rod Mollett, David Karotkin, Jennie Officer, Jason Walker (BlueScope Steel).

Related topics

More news

See all
Stadia, Sirius and the missing middle: what the NSW election means for architects and the built environment

As New South Wales’ voters head to the polls this Saturday 22 March, issues relating to architecture and the built environment loom large.

BKK and Second Story aim to create ‘true public space’ with ACMI’s first renewal in 17 years

BKK Architects and exhibition designers Second Story have designed the first major renewal of the Australian Centre for the Moving Image.

Entries open for 2019 Think Brick Awards

Entries have opened for the 2019 Think Brick Awards, which celebrate excellence in the use of clay bricks, concrete masonry and roof tiles by architects …

Baracco and Wright design transformation of Chinatown carpark into ‘park’ restaurant

Baracco and Wright have designed an open-air hospitality venue under a sloping canopy for a carpark site in Melbourne’s Chinatown.

Calendar